۰ نفر
۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۲

در 11 ماهه امسال 54 هزار رأس دام زنده به کشور وارد شد اما دامداران معتقدند این میزان واردات، ضرورتی ندارد و باید به جای آن مقدمات مورد نیاز برای خودکفایی گوشت قرمز فراهم شود.


به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) طبق اعلام اداره دامپزشکی منطقه آزاد ارس 54 هزار رأس دام زنده طی 11 ماهه امسال در قرنطینه این منطقه بررسی شد و پس از انجام معاینات لازم از طریق مرز نوردوز وارد کشور شده است.


این درحالیست که دامداران معتقدند: واردات در صورتی برای یک کشور ضرورت دارد که آن کشور در تامین نیاز داخلی خود با مشکل مواجه باشد اما این حجم واردات دام زنده و گوشت قرمز به کشور در شرایطی صورت می‌گیرد که طرح‌هایی مانند خودکفایی گوشت قرمز تصویب شده اما شرایط برای اجرای آن فراهم نیست.


سیروس روستا - رییس اتحادیه مرکزی دامداران در این زمینه اظهار کرد: در شرایطی‌که دامداران می‌توانند با در اختیار داشتن نهاده ارزان‌ قیمت طی دو ماه کشور را در تامین گوشت قرمز خودکفا و قیمت این محصول در بازار را ثبیت کنند، واردات دام و گوشت قرمز به کشور صورت می‌گیرد.


وی با اشاره به واردات گوسفند زنده از ارمنستان، گفت: واردات 54 هزار رأس گوسفند زنده از ارمنستان طی 11 ماهه امسال می‌تواند راه را برای واردات بیشتر گوشت قرمز از کشورهایی مانند برزیل و گوساله زنده از مرزهای شرقی کشور باز کند درصورتیکه با توجه به تولید بیش از 90 درصد گوشت قرمز در کشور باید از خودکفایی گوشت حمایت کرد تا برای تامین 10 درصد از نیاز کشور نیازمند واردات نباشیم.

کد خبر 22733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =