به ما خرده نگیرید که هنوز سال شروع نشده به فکر تعطیلات سال بعد هستید این روزها با مطرح شدن طرح کاهش تعطیلات در مجلس ،بحث تعطیلات و مهمتر از آن این سئوال را که مگر سال آینده چند روز تعطیلیم ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده.


محمد حسین نجاتی: روزهای اسفند مثل برق و باد می گذرند و کم کم باید به جای سال 91 سال 92 را به ذهن بسپاریم. عید نوروز در راه است و بسیاری از مردم برای تعطیلات نوروزی برنامه ریزی کردند و برخی دیگر برای استراحتی دلچسب به دلشان صابون می زنند.
بررسی تعطیلات رسمی در سال 1392 نشان می دهد، سال آینده با افزایش تعطیلات مواجه نیستیم اما فرصت بین التعطیلی به اندازه کافی مهیاست بررسی تقویم سال 92 نشان می دهد، که کشور در سال آینده 22 روز( بدون احتساب روزهای جمعه) تعطیل است. از طرف دیگر 52 روز جمعه در 365 روز سال وجود دارد که در مجموع با احتساب روزهای جمعه می توان گفت سال آینده از 365 روز سال ، 77 روز تعطیل هستیم.
همچنین بررسی تعطیلات سال گذشته نشان می دهد، تعداد تعطیلات در سال 92 نسبت سال 91 افزایش و یا کاهش خاصی نداشته است.
همچنین از مجموع 22 روز تعطیل، 9 تعطیلی در یکی از روزهای یک شنبه، شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه قرار دارند که در اصطلاح فرصتی برای بین التعطیلین محسوب می شود.


طرح مجلس برای کاهش تعطیلات
اما انگار تعداد روزهای تعطیل و انتقادات مطرح شده در رابطه با میزان بالای روزهای تعطیل در ایران به گوش نمایندگان مجلس هم رسیده است. به طوریکه پیش از این رئیس کمیسیون قضایی مجلس از طرحی خبر داد که در آن به حذف تعطیلی تاسوعای حسینی، 29 اسفند و شهادت امام رضا(ع) از تعطیلات رسمی کشور اشاره شده است.
الهیار ملک شاهی عنوان کرده بود: طرحی با امضای نمایندگان تهیه شده که بر اساس آن بخشی از تعطیلات رسمی کشور حذف شود که در آن تاسوعای حسینی، 29 اسفند و حتی شهادت امام رضا(ع) مطرح شده است.

وی با اعلام مخالفت خود از این طرح گفت: البته این طرح هنوز اعلام وصول نشده ولی بنده مخالف هستم چون تاسوعای حسینی و برخی مناسبتها برای تقویت فرهنگ و ترویج فرهنگ و دین موثر و لازم است. اگر کارمندان تنها نصف معادل کاری خود را کار کنند این تعطیلات لطمه ای به کار نمی زند. البته هنوز این طرح خام است و در حال طرح موضوع است.
 در جدول زیر تعطیلات رسمی کشور را به غیر از 52 روز تعطیلات روزهای جمعه را بخوانید؛


 

روز و تاریخ مناسبت
پنجشنبه 1 فروردین تعطیلات عید نوروز
شنبه 3 فروردین تعطیلات عید نوروز
یک شنبه 4 فروردین تعطیلات عید نوروز
دوشنبه 12 فروردین روز جمهوری اسلامی
سه شنبه 13 فروردین روز طبیعت
یک شنبه 25 فروردین شهادت حضرت زهرا (س)
سه شنبه 14 خرداد رحلت امام خمینی (ره)
چهارشنبه 15 خرداد قیام خونین 15 خرداد
دوشنبه 3 تیر میلاد حضرت قائم و نیمه شعبان
سه شنبه 8 مرداد شهادت امام علی ( ع)
شنبه 19 مرداد به مناسبت عید فطر
دوشنبه 11 شهریور شهادت امام صادق (ع)
چهارشنبه 24 مهر عید سعید قربان
پنجشنبه 2 آبان عید سعید غدیر خم
چهارشنبه 22 آبان تاسوعای حسینی
پنجشنبه23 آبان عاشورای حسینی
دوشنبه 2 دی اربعین حسینی
سه شنبه 10 دی رحلت حضرت رسول اکرم (ص)
پنجشنبه 12 دی شهادت حضرت امام رضا (ع)
یکشنبه 29 دی میلاد حضرت رسول اکرم (ص)
سه شنبه 22 بهمن پیروزی انقلاب اسلامی ایران
پنجشنبه 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ایران

 

کد خبر 22777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =