مدیرعامل بانک کشاورزی از اختصاص ۲۵۷۰میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به طرح‌های بزرگ کشاورزی خبر داد.
 

محمد طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس افزود: طرح توسعه کشاورزی که به عنوان طرح بزرگی توسط رئیس جمهور از سه ماه آخر سال 90 در سراسر کشور شروع شد و ستادهای آن در سطح شهرستان با فرماندار، استان به ریاست استاندار و در ستاد مرکزی به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد.

وی افزود: در سطح شهرستان این ستادها به ریاست فرمانداران و نهادهای ذی‌ربط و در سطح استان به ریاست استاندار و نهادهای ذی‌ربط و در سطح ملی به ریاست رئیس جمهور و حضور وزیران اقتصادی، وزیر کشور و رئیس کل بانک مرکزی، وزیر کشاورزی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی تشکیل شد.

طالبی افزود: این برنامه‌ریزی از حدود خرداد 91 انجام شده و از اوایل تیرماه 91 شروع به اجرا شد که با سازمان‌دهی انجام شده 47 هزار میلیارد ریال قرار بود، در این مرحله برای این طرح در نظر گرفته شود که تا تاریخ 10 اسفند 91 مبلغ 39 هزار 874 میلیارد ریال طرح به تعداد 82 هزار طرح تصویب شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: این طرح‌ها در 17 استان کشور بالای 90 درصد طرح‌ها را تمام کردند و تقریباً 15 استان صد درصد طرح‌ها را به اتمام رساندند.

مدیرعامل بانک کشاورزی تأکید کرد: تا الان نزدیک 85 درصد از اعتبارات برنامه‌ریزی و تصویب شده و 72 هزار و 574 طرح به مبلغ 31 هزار و 776 میلیارد ریال قرارداد با بانک کشاورزی بسته شده و برخی از طرح‌ها یک یا چند قسط نیز دریافت کرده‌اند.

طالبی در مورد اشتغال‌زایی این طرح‌ها گفت: طرح‌های توسعه کشاورزی حدود 106 هزار شغل ایجاد می‌کند و این طرح‌ها در حوزه‌های مختلف کشاورزی مورد تصویب قرار گرفته است.

وی افزود: در حوزه زراعت 1.6 درصد در باغداری 6.9 درصد، دام 32 درصد، طیور 22 درصد، شیلات و آبزیان 2.4 درصد، گلخانه 6.4 درصد و صنایع وابسته به کشاورزی 13.8 درصد و حوزه آب و خاک 3.8 درصد و حوزه مکانیزاسیون 5 درصد و سایر بخش‌های 1.1 درصد پرداخت شده است.

طالبی گفت: نرخ سود تسیهلات پرداختی 7 درصد برای کشاورز خواهد بود که طول دوره پرداخت آن نیز متناسب با طرح‌ها پیش‌بینی شده است و ظرفیت مناسبی در کشاورزی ایجاد می‌کند.

مدیرعامل بانک کشاورزی تأکید کرد: از منابع پرداختی به طرح توسعه کشاورزی 55 درصد از محل منابع ریالی صندوق توسعه ملی و 45 درصد از محل منابع داخلی بانک کشاورزی پرداخت می‌شود.

طالبی گفت: از 3 هزار و 900 میلیارد تومان طرح تصویب شده حدود 2 هزار و 570 میلیارد تومان مربوط به صندوق توسعه ملی و بقیه منابع داخلی بانک کشاورزی بوده است.

وی تأکید کرد: کل منابع سایر بانک‌ها از محل بودجه 90 از محل تصمیم سال 90 که براساس تصمیم‌ رئیس جمهور دنبال می‌شود 3هزار و 300 میلیارد تومان از منابع ریالی تخصیص داده شده است که 2 هزار و 570 میلیارد تومان در اختیار بانک کشاورزی و بقیه تا 3 هزار و 300 میلیارد تومان در اختیار صندوق حمایت از توسعه کشاورزی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:‌ در بودجه 90 حدود 3 هزار و 300 میلیارد تومان از محل ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و در بودجه سال 91 هم تصویب شد که 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی به بخش کشاورزی پرداخت شود.

وی گفت: تاکنون 7 هزار میلیارد ریال قرارداد بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی بسته شده است که نرخ سود این تسهیلات 13 درصد است و به طرح‌های بزرگ کشاورزی پرداخت می‌شود.

طالبی در مورد نحوه پرداخت منابع صندوق توسعه ملی گفت: براساس قرارداد یک ماه و نیم پیش بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی تاکنون 250 میلیارد تومان طرح بزرگ کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته که از این رقم 180 میلیارد تومان برای اخذ مسدودی به صندوق توسعه ملی معرفی شده و تاکنون 50 میلیارد تومان در صندوق توسعه ملی طرح تصویب شده و به آن پرداخت شده است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود این روند تا 2ماه گذشته ادامه داشته و طرح‌های کشاورزی متقاضی از صندوق توسعه ملی به تصویب برسد.

مدیرعامل بانک کشاورزی افزود: 700 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه برعهده بانک کشاورزی است که تحول بزرگی در بخش کشاورزی ایجاد می‌کند، همچنین 52 طرح بزرگ کشاورزی در 17 استان کشور در آینده نزدیک با همکاری وزارت نیرو به مرحله برنامه‌ریزی و تأمین اعتبار می‌رسد.


 

کد خبر 22834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =