تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از واردات 126 میلیون دلاری ایران از آمریکا طی 11 ماهه سال جاری است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براین اساس طی مدت زمان یادشده ایران بیش از 135 هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی 126.8 میلیون دلار از آمریکا وارد کرد. در همین مدت صادرات ایران به آمریکا نیز از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب به حدود 425 تن و 1.2 میلیون دلار رسید.
 
اما شاید برای بسیاری این پرسش به وجود بیاید که ایران و آمریکا با وجود قطع بودن روابط چطور با یکدیگر تبادلات تجاری دارند؟
 
مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت با اشاره به این‌که هیچ ارتباط تجاری مستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد، به ایسنا گفت: کالاهایی که در گمرک تحت عنوان واردات از آمریکا اعلام شده کالاهایی هستند که از کشورهای دیگر و به صورت غیرمستقیم وارد ایران شده‌اند اما مبدا اصلی ورود آن‌ها کشور آمریکاست.
 
عبدالحمید اسدیان افزود: هر کالایی که وارد می‌شود در تائیدیه‌ها و اسناد و مدارکش درج شده که مبداء واردات آن کدام کشور بوده است و گمرک نیز بر همین اساس آمار واردات از آمریکا را اعلام می‌کند.
 
آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که دانه گندم سخت، کره بسته‌بندی شده، مکمل‌های غذایی و دارویی، اسپرم گاو، وسایل و تجهیزات پزشکی، خمیر چوب شیمیایی، اعضای مصنوعی بدن و تخم سبزیجات عمده‌ترین کالاهای وارداتی ایران از آمریکا در 11 ماهه امسال بوده‌اند.
 
مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت همچنین درباره روابط تجاری ایران و روسیه نیز توضیح داد: روس‌ها به این فکر افتاده‌اند که در زمینه روابط تجاری با ایران جدی‌تر عمل کنند و ما نیز اعتقاد داریم با برنامه‌ریزی می‌توانیم حجم روابط تجاری بین دو کشور را از دو میلیارد دلار کنونی به 10 میلیارد دلار برسانیم.
 
او در پاسخ به این سوال که آیا موضوع تهاتر کالا بین ایران و روسیه نیز مطرح شده است؟ گفت: بحث تهاتر بین ایران و روسیه مطرح نشده است.
 

کد خبر 22869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =