با توجه به اینکه مشتریان عراقی برای خرید گندم‌های ایرانی به دو برابر قیمت خرید تضمینی پیش‌قدم شده‌اند، وزارت جهاد کشاورزی افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را برای افزایش انگیزه کشاورزان برای فروش محصول خود به متقاضیان داخلی پیشنهاد داده است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رامشیر استان خوزستان اعلام کرد: خریداران عراقی برای پیش خرید گندم کشاورزان این استان، دو برابر قیمت خرید تضمینی دولت پیشنهاد کرده‌اند که طبیعتا کشاورزان تمایل دارند گندم خود را کیلویی 1200 تومان بفروشند نه کیلویی 650 تومان.

در این زمینه ناصر توکلی - معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی - گفت: در استان کرمانشاه چنین پیشنهاداتی از طرف دلالان عراقی مطرح شده اما با اوجه به اینکه خرید و فروش گندم در داخل به نفع کشور است وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید، اعلام کرده است که کشاورزان می‌توانند حداقل 9 میلیون تن گندم به دولت بفروشند و هیچ مشکلی از نظر تولید این محصول وجود ندارد.

وی اظهار کرد: برای افزایش انگیزه کشاورزان باید در قیمت خرید تضمینی گندم امسال بازنگری شود و این پیشنهاد از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده است.

محصول گندم در سال گذشته سرنوشت خوبی نداشت چراکه به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی داخلی بخشی از گندم خوراک انسانی خوراک دام شد و بخشی به صورت غیر مجاز از کشور خارج شد که نهایتا مسئولان برای تامین سفره مردم دست به دامان واردات ‌شدند و علیرغم تولید پنج میلیون تنی مازاد مصرف داخلی، شش میلیون تن از این محصول وارد شد.

با توجه به فراز و نشیب‌های بازار گندم در سال گذشته انتظار می‌رفت امسال از تکرار سرنوشت سال گذشته این محصول جلوگیری شود اما گویا شرایط و این بار دلالان خارجی وضعیت بازار این محصول استراتژیک را به گونه‌ای دیگر رقم خواهند زد.

کد خبر 23126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =