رییس سازمان چای از حذف شرکت صدرا از سرمایه‌گذاری در صنعت چای خبر داد و گفت:‌ خرید تضمینی‌ برگ سبز چای که پیش‌بینی می‌شود حدود 110 هزار تن برداشت داشته باشد، از فردا - یکشنبه - آغاز می‌شود.

علی محرر در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد: بر اساس مصوبه دولت از فردا - اول اردیبهشت ماه - خرید تضمینی برگ سبز چای از باغات شمال آغاز می‌شود و نرخ خرید بر اساس مصوبه شورای اقتصاد خواهد بود.

وی با اشاره به قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال گذشته‌، عنوان کرد: پیشنهادات بسیاری از پایان فصل برداشت سال گذشته تاکنون برای خرید تضمینی برگ سبز چای امسال داده شد اما در سال گذشته دولت برای خرید برگ سبز چای درجه یک 900 و درجه دو 500 تومان را تعیین کرد که چند روز آینده با بررسی در شورای اقتصاد و اعلام مصوبه نرخ جدید اعلام می‌شود.

رییس سازمان چای با بیان این‌که احتمال تغییر نرخ پیشنهادی دولت برای خرید تضمینی برگ سبز چای وجود دارد، گفت: در جلساتی که در سال جاری و اواخر سال گذشته برگزار شد همه مسوولان در تسریع در پرداخت بهای برگ سبز چای و ارائه تسهیلات به چایکاران در سال 92 تاکید داشتند.

صدرا، نرسیده حذف شد

محرر با اشاره به حذف شرکت صدرا از سرمایه‌گذاری در صنعت چای، اظهارکرد: چند شرکت برای سرمایه‌گذاری در صنعت چای اعلام آمادگی کرده‌اند که پس از بررسی چگونگی خرید برگ سبز و ورود یا عدم ورود بخش خصوصی در صنعت چای، درباره آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر چایکاران مناطق لاهیجان،‌ املش، رودسر و لنگرود بابت فروش تضمینی برگ سبز چای سال گذشته خود مطالبه دارند که حجم مطالبات آن‌ها حدود هشت میلیارد تومان است.

باز هم هفته جاری، وعده پرداخت مطالبات چایکاران

رییس سازمان چای اعلام کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در هفته جاری مطالبات چایکاران پرداخت می‌شود.

وی گفت: در سالی که گذشت چایکاران به موقع مطالبات خود را دریافت نکردند و فشارهای زیادی را تحمل کردند که تلاش می‌شود در سال جاری دیگر شاهد این شرایط نباشیم.

امسال کاهش تولید چای نداریم

محرر با اشاره به این‌که کاهش تولید چای به عوامل محیطی و اقلیمی بستگی دارد، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت تولید چای در باغات استان‌های شمالی کشور، امسال کاهش تولید نخواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود مانند سال گذشته حدود 110 هزار تن برگ سبز چای پرداشت شود.

وی ادامه داد: باغات کمی در استان‌های شمالی رها شده‌اند که تاثیر چندانی در کاهش تولید نخواهند داشت اما چایکاران حتی اگر شرایط سختی هم داشته باشند و تولید برای آن‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد، باز هم کشاورز هستند و به کار خود ادامه می‌دهند.

در سال گذشته 110 هزار تن برگ سبز چای از باغات کشور برداشت شد که بر اساس نرخ خرید تضمینی اعلام شده هر کیلو گرم برگ سبز چای درجه یک 700 و درجه دو 390 تومان از چایکاران تحویل گرفته شد که ارزش ریالی مجموع این محصول 50 میلیارد تومان بود اما با وجود اینکه برداشت برگ سبز چای در سال جدید از فردا آغاز می‌شود، هنوز حدود هشت میلیارد تومان از مطالبات سال گذشته چایکاران پرداخت نشده است.

کد خبر 23188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =