۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۲

 معاون وزیر جهاد کشاورزی از خرید تضمینی گندم با قیمت‌های تعیین شده قبلی به صورت علی‌الحساب خبر داد و گفت: اگر ارز مرجع به واردات گندم اختصاص نیابد، قیمت و نحوه خرید تضمینی گندم باید به گونه‌ای باشد که بازار سیاه گندم رونق نگیرد.

ناصر توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهارکرد: در صورت تصمیم‌گیری برای اختصاص ارز آزاد یا مبادله‌ای به واردات گندم باید نظارت بر نحوه خرید و پراکندگی مراکز خرید به‌گونه‌ای باشد که کشاورزان با رغبت کامل و صرف کمترین زمان و هزینه بتوانند گندم خود را به دولت تحویل دهند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادات برای بازنگری در نرخ نهایی گندم در حال بررسی است، افزود: در حال حاضر خرید گندم در استان‌های خوزستان، فارس، هرمزگان و بوشهر آغاز شده که با قیمت‌های تعیین شده قبلی اما به صورت علی الحساب صورت می‌گیرد.

معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به اینکه خرید تضمینی گندم آغاز شده است، نرخ نهایی آن باید هر چه سریع‌تر اعلام شود تا کشاورزان تکلیف خود را بدانند و مانند سال‌های گذشته شاهد فروش گندم به دلالان یا مشتریان خارجی نباشیم؛ در غیر این صورت فاصله قیمت خرید تضمینی و بازار آزاد تعیین‌کننده خواهد بود.

توکلی ادامه داد: بر اساس نظر اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از تاثیر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بر قیمت نان باید به اندازه مابه التفاوت قیمت گندم و آرد با نرخ جدید، یارانه برای مصرف کننده در نظر گرفت.

بر اساس آخرین نرخ اعلام شده، قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی 91 - 92 کیلویی 650 تا 680 تومان بود که به ازای هر کیلو گرم گندم تحویلی 100 تومان پاداش به کشاورزان داده می‌شود.

کد خبر 23225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =