۰ نفر
۴ تیر ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۹

 درحالیکه به گفته مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی قیمت سیب‌زمینی به کیلویی 1760 تومان کاهش یافته است این محصول در میادین تره بار کیلویی 2100 تومان فروخته می‌شود و مشخص نیست روز شمار این وزارتخانه برای ارزان شدن سیب‌زمینی چه روزی به پایان می‌رسد؟

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیب‌زمینی جزء محصولاتی است که مصرف سرانه بالایی در ایران دارد؛ به گونه‌ای که هر ایرانی به طور متوسط سالانه 45 کیلوگرم سیب‌زمینی مصرف می‌کند اما به دلیل نداشتن الگوی کشت یک سال همچون سال گذشته با تولید مازاد بر مصرف و ماندن محصول روی دست تولیدکننده مواجه می‌شویم و در سال دیگر همچون امسال کشت مقداری کاهش می‌یابد و بازار را با کمبود و افزایش قیمت مواجه می‌کند.

گرچه کارشناسان علت این نوسانات و افزایش قیمت سیب‌زمینی را در چند ماهه امسال از بین رفتن حجم بسیاری از این محصول به دلیل بارش سیل‌آسا در استان‌های غربی کشور می‌دانند اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند: علی رغم وقوع این حوادث غیرمترقبه میزان تولید سیب‌زمینی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

در حالی حسن محمدی - رییس اتحادیه سیب‌زمینی کاران – نسبت به کمبود یک میلیون تنی تولید سیب‌زمینی در سال جاری هشدار داد که حسن خدنگی - مدیر کل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی - اعلام کرد: امسال با افزایش قابل توجه تولید سیب‌زمینی، میزان برداشت این محصول به بیش از چهار میلیون و 900 هزار تن می‌رسد.

در این میان علی‌رغم متفاوت بودن آمارها از میزان تولید سیب‌زمینی، قیمت‌های اعلامی با آنچه در بازار عرضه می‌شود فاصله زیادی با هم دارند؛ مدیر کل سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی قیمت این محصول در میادین تره بار را کیلویی 1760 تومان عنوان و اعلام کرده تا دهم تیر ماه سیب‌زمینی با کاهش قابل توجه قیمت مواجه می‌شود.

اما مشاهدات در بازار نشان‌دهنده قیمت‌های دیگریست؛ هر کیلو گرم سیب‌زمینی در میادین تره بار شهرداری 2100 تومان قیمت‌گذاری شده است.

حسین مهاجران - رییس اتحادیه میوه و سبزی - نیز دراین باره به ایسنا گفت: قیمت سیب‌زمینی تابستانه اصفهان که به تازگی به بازار وارد شده است با کاهش 200 تومانی به کیلویی 1800 تومان رسیده است!

به غیر از میادین تره‌بار که به گفته کارشناسان بسیاری، عمده تامین کننده نیازهای مصرف کنندگان است، سیب‌زمینی در میوه‌فروشی‌های سطح شهر قیمت نجومی‌تری دارد چرا که برخی میوه‌فروشان با سودجویی از نبود نظارت این محصول را به کیلویی 3000 تا 3500 تومان هم می‌فروشند.

به نظر می رسد به جای وعده‌های متعدد ارزانی انواع محصولات مورد نیاز مردم مانند سیب‌زمینی باید با محاسبه دقیق قیمت منطقی برای همه انواع میوه و تره بار، نظارت کاملی بر بازار مصرف داشت تا برخی فرصت‌طلبان نتوانند با منافع و حقوق شهروندی مصرف‌کنندگان که همان در اختیار داشتن میوه ارزان است بازی کنند.

کد خبر 23981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =