بر اساس گزارش سازمان ملل، سال گذشته ۱۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش کشاورزی ایران جذب شد، این در حالی است که ایران به برخی درخواست‌های خارجی هم پاسخی نداده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در جدیدترین گزارش سازمان ملل برای توسعه و تجارت (انکتاد)، میزان سرمایه‌گذاری خارجی بخش کشاورزی ایران در سال گذشته 15 میلیون دلار یعنی 0.32 درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی در کشورمان بوده است.

سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای این بخش است که سرمایه‌گذاری داخلی آن از 4 درصد فراتر نرفته است.

اندک بودن سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی همواره مورد انتقاد کارشناسان و مانعی برای توسعه این بخش بوده است.

جذب سرمایه‌‌گذاری خارجی فرصتی مغتنم برای افزایش سرمایه‌‌گذاری همراه با فناوری جدید و تولید با رویکرد صادرات محور بوده که‌ همواره به عنوان شاخصی برای توسعه یافتگی و ضریب امنیت برای کشورها به حساب می‌آید.

سرمایه‌گذاری خارجی ایران بر اساس گزارش انکتاد (گزارش سازمان ملل برای توسعه و تجارت) در سال گذشته 4 میلیارد و 870 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از آن 17.3 درصد رشد داشته است، بخش کشاورزی 0.32 درصد از این میزان سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است.

سال گذشته از سوی کشور قطر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشورمان به صورت اجاره زمین‌های کشاورزی مطرح شد، از سوی سازمان‌های کشاورزی استانها زمین‌های قابل واگذاری در روستاها و شهرستان‌ها بررسی شد.

اجاره زمین کشاورزی ایران به قطری‌ها به دلیل وجود 150 هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی جویای کار و ظرفیت نیروی انسانی فراوان از سوی رسانه‌ها به شدت مورد انتقاد قرارگرفت.

رسانه‌ها از سوی کارشناسان منتشر کردند سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که تاکنون در داخل مورد غفلت قرار گرفته و یا به هر عنوان پیشرفتی حاصل نشده است، مانند توسعه صنایع تبدیلی و تولید دانه‌های روغنی انجام شود.

بعد از گذشت بیش از یکسال هنوز پاسخ قطعی به درخواست سرمایه‌گذاری‌ قطری‌ها در بخش کشاورزی ایران داده نشده است.

کد خبر 24025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =