با وجود اینکه چند هفته از روز شمار وزارت جهاد کشاورزی برای ورود سیب‌زمینی تابستانه و وعده ارزانی این محصول می‌گذرد و میزان قابل توجهی سیب‌زمینی به بازار عرضه شده هنوز قیمت این محصول برای مصرف‌کننده کیلویی 1500 تا 2000 تومان است که بهانه‌هایی از جمله شسته شدن این محصول عاملی برای افزایش قیمت آن مطرح می‌شود.

گرچه در این میان کشاورزان سهم چندانی از این افزایش قیمت‌ نمی‌برند اما بهانه‌هایی به عنوان سیب‌زمینی شسته‌ شده و شسته نشده عاملی برای گرانی این محصول پرمصرف شده است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از زمانی که قیمت سیب‌زمینی به دلیل بارش سیل‌آسای اخیر سر به فلک کشید، وزارت جهاد کشاورزی وعده داد که با ورود تدریجی حدود 830 هزار تن سیب‌زمینی تابستانه از استان‌هایی مانند همدان، اصفهان، آذربایجان شرقی و.. قیمت این محصول نهایتا تا دهم تیر ماه کاهش می‌یابد.

سیب‌زمینی تابستانه به بازار آمد و روز به روز بر حجم آن افزوده شد و قیمت این محصول در مراکز عمده‌فروشی به حدود هزار تومان کاهش یافت اما این شرایط چند روزی دوام نیاورد و دوباره قیمت سیب‌زمینی افزایش یافت که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی عده‌ای هنوز نمی‌خواهند از سودهای غیرمنطقی خود صرف نظر کنند.

میادین میوه و تره‌بار سیب‌زمینی را تحت عنوان شسته شده 500 تومان گران‌تر می‌فروشند

ناصر توکلی - معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: هر کیلو سیب‌زمینی حدود 600 تومان از کشاورز خریداری می‌شود و در عمده‌فروشی حدود 900 تومان فروخته می‌شود اما باید دید که چه عاملی باعث افزایش قیمت این محصول به کیلویی 1700 تا 2000 تومان می‌شود.

وی افزود: اخیرا در میادین میوه و تره‌بار سیب‌زمینی را تحت عنوان شسته شده حداقل 500 تومان گران‌تر از گذشته به دست مصرف‌کننده می‌رسانند این درحالیست که وزارت جهاد کشاورزی نامه‌نگاری‌هایی به سازمان میادین میوه و تره‌بار کرده و متذکر شده است که شست وشوی سیب‌زمینی از نظر فنی درست نیست.

توکلی اظهار کرد: ممکن است کشاورزان به دلیل پایین‌بودن قیمت چند روزی محصول خود را برداشت نکنند و از فروش آن خودداری کنند اما محصولاتی همچون سیب‌زمینی به دلیل دوره فساد‌پذیری کوتاه و مشکلات نگهداری نمی‌تواند تا مدت زمان زیادی توسط کشاورزان نگه داشته شود.

با توجه به حجم بالای تولید سیب‌زمینی تابستانه و قیمت پایین خرید این محصول از کشاورزان به نظر می‌رسد با مدیریت صحیح بازار مصرف می‌توان ضمن رعایت حقوق تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان از فرصت‌طلبی برخی سودجویان جلوگیری کرد.

کد خبر 24318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =