۰ نفر
۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۲

با تصمیم جدید برای تک‌نرخی شدن ارز و عدم تخصیص ارز به کالاهای وارداتی، ۲۶ کشتی خوراک طیور در آب‌های کشور سرگردانند، روزانه دموراژ سنگینی برای آنها پرداخت می‌شود و مرغداران هم از کمبود و قیمت بالای نهاده در داخل گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به دنبال تغییر ارز مرجع از 1226 به 2477 تومان و ابهام در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی، 26 محموله کشتی خوراک طیور در آب‌های آزاد سرگردان و در انتظار تخصیص ارز به سر می‌برند.

بانک مرکزی دو هفته پیش ارز را تک نرخی و 2477 تومان اعلام کرد و این ابهام باقی ماند که آیا ارز مرجع 1226به محصولاتی که قبلا ثبت سفارش و  وارد شده اختصاص می‌یابد یا خیر؟

وزارت صنعت در واکنش به شرکت‌هایی که نهاده طیور وارداتی را به بهانه بلاتکلیفی ارزی نمی‌دادند، اعلام کرد: «مابه‌التفاوت ارز 1226 و 2477 تومان را دولت به صورت یارانه پرداخت می‌کند».

مسئولان صنعت طیور روز گذشته در یک نشست خبری به اتفاق اعلام کردند هیچ اقدام عملی برای ترخیص محموله‌های مانده در آبها انجام نشده و آنچه مسئولان درباره تخصیص ارز برای ترخیص نهاده‌ها گفته‌اند همه در حد حرف بوده است.

مسئولان صنعت طیور اعلام کردند: ذخیره خوراک طیور کشور روبه اتمام است و دولتمردان باید فکری به ترخیص نهاده‌های وارداتی کنند.

* 26 محموله کشتی خوراک طیور سرگردان در آبهای کشور

این در حالی است که 26 محموله کشتی سویا از 3 تا 65 روز پیش در آبهای کشور سرگردانند، محموله این کشتی‌ها از نوع ذرت و کنجاله سویا و جو دامی از کشورهای صربستان، رومانی، اکراین، برزیل و آرژانتین است.

این گزارش حاکی است، محموله‌ها شامل 494 هزار و 500 هزار  تن کنجاله سویا به ارزش 241 میلیون و 848 هزار یورو و ذرت به وزن 688هزار تن به ارزش 197 میلیون و 930 هزار و 212یورو و 30 هزار تن جو دامی به ارزش 9 میلیون تن است.

براساس اسناد موجود در خبرگزاری فارس، روزانه دموراژ(هزینه معطلی کشتی‌ها) سنگینی برای محموله‌های کشتی معطل در آبهای کشور پرداخت می‌شود، به طوری که برای کشتی حاوی کنجاله سویا به وزن 60 هزار تن که 65 روز در این آبها مانده است میزان دموراژ یک میلیون و 430 هزار دلار پرداخت می‌شود.

همچنین برای یک کشتی دیگر حاوی کنجاله به وزن 66 هزارتن که 61 روز است در این آبها سرگردان است مبلغ دموراژ یک میلیون و 220 هزار دلار باید پرداخت شود.

محموله کشتی دیگری هم حاوی کنجاله به وزن 33 هزار تن روزانه 10 هزار دلار دموراژ بایدپرداخت می‌شود.

مجموع دموراژ(هزینه معطلی) این میزان محموله خوراک طیور 5 میلیون و 646 هزار دلار است.

اسناد این اطلاعات شامل شماره نامه، شماره ثبت سفارش، ،نوع ارز، فروشنده و نوع کشتی و میزان دموراژ در خبرگزاری فارس موجود است.

کد خبر 24356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رحمتی ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
    0 0
    با توجه به اینکه کنجاله سویا بشدت خاصیت خود سوزی دارد و بدلیل گرمای بسیار زیاد هوا و رطوبت بالای هوای بنادر جنوب ایران که عامل بسیار تشدید کننده فزایند خود سوزی است باحتمال زیاد بخش عمده ای از این کنجاله ها دچار کپک زدکی و یا خود سوزی شده است. صاحبان این محموله ها توجه کنند که احتمالا خوسوزی شامل خسارت بیمه نیز نمی باشد.