مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران پیش‌بینی کرد: امسال حدود چهار میلیون تن انواع مرکبات از باغ‌های کشور برداشت و در صورت برنامه‌ریزی مناسب حدود 300 هزار تن از این محصولات به کشورهای متقاضی صادر شود.

محمدرضا شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگار
انواع مرکبات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: سطح زیر کشت مرکبات در استان مازندران 110 هزار هکتار و در کل کشور 200 هزار هکتار است اما استان مازندران تولیدکننده بالغ بر 50 درصد انواع مرکبات کشور است.

وی افزود: امسال از نظر تولید، وضعیت مناسبی در باغ‌های مرکبات کشور حاکم بود و آفت چندانی گریبانگیر درختان مرکبات نشد که براین اساس پیش‌بینی می‌شود از نظر کمی و کیفی سطح تولید مرکبات در کشور افزایش داشته باشد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: در حال حاضر برداشت نارنگی زودرس آغاز شده و از هفته‌های آینده برداشت رقم اصلی نارنگی "اونشو" آغاز می‌شود.

شعبانی اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهد که میزان تولید مرکبات استان مازندران به بیش از دو میلیون تن برسد و میزان تولید مرکبات در کل کشور نیز از مرز چهار میلیون تن بگذرد.

وی گفت: برداشت انواع پرتقال در کشور از اوایل آبان ماه آغاز می‌شود و تا 50 روز ادامه دارد که پیش‌بینی می‌شود میزان تولید این محصول به حدود 2.5 میلیون تن برسد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: هزینه تمام شده برای تولید هر کیلوگرم نارنگی 300 تا 400 تومان است و در حال حاضر هر کیلوگرم نارنگی زودرس نوبرانه روی درخت 700 تا 1300 تومان خریداری می‌شود.

شعبانی تاکید کرد: با توجه به افزایش تعداد واریته‌های مختلف و افزایش تولید مرکبات در کشور، اگر زیرساخت‌ها و بسترهای لازم فراهم باشد می‌توان میزان صادرات مرکبات در سال جاری را به 300 هزار تن افزایش داد که بیش از 300 هزار دلار درآمد ارزی برای کشور دارد.

کد خبر 25193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =