صندوق بین المللی پول با برآورد کاهش ۱۶۰ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری میلادی اعلام کرد ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان طی این سال ۹ پله سقوط می‌کند و در رتبه ۳۰ قرار می‌گیرد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، صندوق بین المللی پول جدیدترین برآورد خود از میزان تولید ناخالص داخلی 188 کشور جهان را منتشر کرده است که بر اساس آن اقتصاد ایران با افت 160 میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی خود در سال 2013 مواجه خواهد شد.

این نهاد بین المللی میزان تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قیمت های جاری در سال 2012 را 548 میلیارد دلار اعلام و پیش بینی کرده است این رقم در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه به پایان آن باقی مانده است به 388 میلیارد دلار کاهش یابد.

بر اساس این گزارش افت شدید تولید ناخالص داخلی ایران باعث سقوط 9 پله ای ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان خواهد شد و ایران که در سال 2012 در رده 21 از این نظر قرار داشت در سال جاری میلادی به رتبه 30 سقوط خواهد کرد.

به گزارش تسنیم،‌ برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد کشورهای امارات،‌ تایلند، استرالیا، آرژانتین، تایوان، بلژیک، لهستان، نروژ و سوئد در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2013 ایران را پشت سر می گذارند و در رتبه های بالاتری از ایران قرار می گیرند.

امارات که در سال 2012 سی امین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می شد در سال جاری به رتبه 29 ارتقاء پیدا می کند. تولید ناخالص داخلی این کشور در این سال 389 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول آمریکا با تولید ناخالص داخلی 16.7 تریلیون دلاری همچنان بزرگترین اقتصاد دنیا در سال 2013 خواهد بود. چین با 8.93 تریلیون دلار و ژاپن با 5 تریلیون دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص خواهند داد.

آلمان، فرانسه، انگلیس، برزیل، روسیه، ایتالیا، و کانادا نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم بزرگترین اقتصادهای دنیا در سال 2013 را به خود اختصاص می دهند.

کشور جزیره ای توالو با تولید ناخالص داخلی 38 میلیون دلاری در سال 2013 کوچکترین اقتصاد دنیا در این سال شناخته شده است.

کد خبر 25615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =