کشاورزی> دبیر انجمن برنج با بیان اینکه براساس آمار نیاز سالانه کشور به برنج 3 میلیون تن و در دو سال گذشته برنج‌ وارداتی و تولیدی 7 میلیون تن بوده، گفت: هم‌اکنون یک میلیون تن برنج در کشور موجود و با تولید 2 میلیون تنی، امسال نیازی به واردات برنج نیست.


جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج  در مورد سفر هیئت هندی به ایران و اینکه آیا این افراد برای از سرگیری مجدد واردات برنج به ایران سفر می‌کنند، گفت: تجارت بحث مستقلی است و تجار همواره به دنبال یافتن بازارهایی برای عرضه محصولاتشان هستند، بنابراین اگر هیئتی از هند به ایران سفر کند، لزوما به معنای از سرگیری واردات برنج به کشور نیست.

وی افزود: هند یکی از کشورهای صادرکننده برنج به ایران بود  که به دلیل شل شدن تحریم‌ها علیه ایران و امکان واردات برنج از کشورهای دیگر و همچنین مباحث مربوط به آلودگی برنج های تولیدی کشورش از دو ناحیه دچار ضرر در صادرات این محصول شد، بنابراین طبیعی است که با احساس شرایط مناسب و یا به هر دلیل دیگر به دنبال یافتن بازارهایی برای صدور محصولاتش باشد.

دبیر انجمن برنج بیان داشت: اگر گروهی هم به ایران برای بازاریابی از هند سفر کنند، طرف خریدار ما هستیم و واردات برنج بهرحال باید براساس میزان مصرف سرانه، میزان تولید و کسری این محصول و با مشورت وزارت جهاد کشاورزی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های 92 و 93 میزان برنج تولیدی کشور 4 میلیون تن بوده، اظهار داشت: در کنار این میزان تولید در سال 92، دو میلیون تن برنج و در سال 93 و تا آبان براساس آمار رسمی منتشره یک میلیون تن برنج وارد کشور شده است.

 علیزاده شایق تصریح کرد: از آبان 93 هم یا آماری مبنی بر واردات برنج منتشر نشده و یا اینکه واقعا وارداتی صورت نگرفته، بنابراین در مجموع در این دو سال 7 میلیون تن در کشور برنج موجود بوده است.

وی افزود: براساس آمار سالانه نیاز کشور به برنج 3 میلیون تن است و در نتیجه در 2 سال مذکور 6 میلیون تن برنج به مصرف رسیده و یک میلیون تن هم برای سال 94 باقی مانده است که بر این اساس و اگر احتمال داده شود که د سال 94 هم فقط 2 میلیون تن برنج تولید می‌شود، بنابراین در سال جاری هیچ نیازی به واردات برنج وجود ندارد.

دبیر انجمن برنج با بیان اینکه از ابتدای فروردین بارندگی در استان‌های شمالی کشور بسیار خوب بوده، گفت: با توجه به میزان بارندگی پیش‌بینی‌می‌شود، امسال تولید خوب و حتی بیشتر از 2 میلیون تن باشد.

منبع:فارس
کد خبر 6f2168f32ae74e968a7a917882e04a3c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =