۰ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
کشاورزی> اگرچه هنوز دو هفته از آغاز سال نو گذشته است و میوه‌های تنظیم بازاری نیز همچنان در بازار حضور دارند، اما سیاه بازار میوه هم از گردونه رقابت عقب نمانده و امسال خود را پیش از موعد معمول هر سال، به بازار رسانده است، این در حالی است که قیمت برخی از اقلام میوه‌های نوبرانه تا کیلویی 40 هزار تومان و برخی اقلام زمستانی تا کیلویی 9 هزار تومان هم در بازار عرضه می‌شود.

شکل گیری سیاه بازار، رسم هر ساله بازار میوه ایران است، میوه های تابستانی هنوز نیامده اند و تنها دو تا سه نوبرانه به بازار وارد می شود، دیگر میوه در بازار پیدا نمی شود، یعنی کمتر میوه زمستانی با کیفیتی را می توان در میوه فروشی ها پیدا کرد.

هر ساله در فاصله هفته آخر فروردین ماه تا نیمه اول اردیبهشت ماه، سیاه بازار میوه به اوج خود می رسد و مردم هم که چاره ای جز خرید میوه ندارند و بالاخره باید این کالا را نیز در سبد مصرفی خود داشته باشند، بنابراین وقتی برای خرید به میوه فروشی وارد می شوند، با قیمت های نجومی انواع میوه های نوبرانه مواجه می شوند.

در کنار این، مردم دیگر توان خرید میوه های زمستانی را نیز نخواهند داشت، چراکه هم اکنون قیمت برای برخی میوه های زمستانی آنقدر بالا رفته که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است. از سوی دیگر، کیفیت این میوه ها هم جای بحث دارد، چراکه متقابل قیمتی که مردم می‌پردازند، کیفیت به اندازه بالا نیست.

بررسی های میدانی نشانگر این است که هم اکنون قیمت هر کیلوگرم پرتقال که مغازه داران از آن به عنوان پرتقال مصری یاد می کنند، به 8500 تا 9500 تومان هم رسیده، لیموشیرین هم علاوه بر اینکه بسیار ریز است، به قیمت هر کیلوگرم 8000 تومان عرضه می شود.

از سوی دیگر، قیمت هر کیلوگرم ملون هم به 3500 تومان رسیده است، هندوانه هم به قیمت هر کیلوگرم 2500 تومان عرضه می شود، چغاله نیز در نوع ریز و مرغوب تا کیلویی 40 هزار تومان هم عرضه می شود. از سوی دیگر گوجه سبز نوبرانه هم به بازار آمده است که با قیمت هر کیلوگرم 35 هزار تومان عرضه می شود.

از سوی دیگر، قیمت موز اندکی کاهش یافته است، چراکه به گفته مغازه داران تقاضای مردم برای خرید آن پایین آمده است. اکنون قیمت هر کیلوگرم موز مرغوب به 4800 تومان رسیده است و در نوع کمی کم کیفیت تر هم به قیمت 4200 تومان عرضه می شود.

به هرحال امسال سیاه بازار میوه از روزهای آغازین سال نو شروع شده است و متاسفانه بدون نظارت در بازار، قیمت ها به صورت تصاعدی در حال افزایش است که این امر قدرت خرید مردم را کاهش می دهد.

منبع:تابناککد خبر fdcc1af867474ef7ba4fcc745fc03eb2

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =