۰ نفر
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۴
فریده عنایتی: در صورتی که آمار شهرنشینی روند صعودی داشته باشد، اندازه شهرها وسیع شده و در نهایت مانع بزرگی در مقابل کشاورزی حاشیه شهرهای بزرگ ایران ایجاد می شود. در حال حاضر بخش مهمی از نیاز کشاورزی تهران از طریق حاشیه شهرها تامین می شود و در صورتی که روند گسترش شهر با همین شتاب پیش برود، کشاورزی از نظر مالی زیان ده می شود. افزایش قیمت زمین های کشاورزی و اشتیاق مالکان برای تبدیل کاربری زمین ها به مناطق مسکونی موجب شده طی سال های گذشته بخش مهمی از زمین های کشاورزی از بین برود.

سال هاست که روند شهرنشینی ادامه دارد و مردم زیادی خانه و کاشانه هایشان را در روستا رها می کنند و به شهرها می آیند. سال هایی به اندازه انقلاب صنعتی تا به الان. مردم به شهر ها می آمدند چون به گمانشان با رسیدن به شهرها می توانستند از امکانات بیشتری برخوردار شوند و زندگی راحت تری را تجربه کنند. رسیدن به امکاناتی که بیش بینی میشود شهرنشینی را بین سال های 2000 تا 2030 در کشورهای آسیایی و آفریقایی دو برابر کند و به 1.7 بیلیون نفر برساند. صندوق توسعه جمعیت سازمان ملل متحد پیش بینی کرده بود که تا سال 2013 نیمی از مردم جهان شهرنشین خواهند شد و تا سال 2030حدود 81درصد از جهان را شهرها تشکیل خواهند داد.

البته در نهایت شهرها آن طور که جایی برای بهتر زیستن نشان می دادند، نشدن و با خودشان بیماری، مشکلات زیادی را آوردند. به این ترتیب آلودگی هوا، آلودگی صوتی، بیماری های روحی و روانی، استرس و ... هم با شهرها رشد کردند و آن عده ای که پولی نداشتند و برای به دست آوردن کار به شهر آمده بودند، حاشیه ها را ساختند.

با این حال، ایران در 60 ساله گذشته روند رو به رشد شهرنشینی را تجربه کرده است و از میزان 31.4 درصد در سال 35 به 71.4 درصد در سال 90 رسیده است. امریکا که در رتبه سومین کشور جهان از لحاظ جمعیت و وسعت ایستاده است، تا سال 2010، 82 درصد شهرنشین داشته است. انگلیس پیش می کند که تا سال 2030، میزان شهرنیشنی اش به 92.2 درصد برسد. ژاپن هم امیدوار است که تا 16 سال دیگر شهرنشینی اش هفت درصد افزایش پیدا کند و 73.3 شود. همین طور، مصر، کشور شاخ افریقا تلاش می کند تا در سال 2030، شهرنشین هایش به 53.9 درصد برسند.
کد خبر خطر جدی پیش روی کشاورزی ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =