مسئولان سازمان اوقاف سال های گذشته اعلام کرده اند باتوجه به جمعیت 75 میلیون نفری کشور، ایران نیازمند حداقل 100 هزار مسجد و ساخت حدود 28 هزار مسجد جدید است.

ولی خلیلی: زمانی که حجت الاسلام قرائتی از جلسه اتاق بازرگانی بیرون می رفت رو به نمایندگان اتاق به شوخی گفت می خواهم از سالن بیرون بروم و به خبرنگاران اعلام کنم شما قول ساخت هزار مسجد را در کشور داده اید، مصاحبه کنم؟ اعضا اتاق ایران با شوخی بلند گفتند:« نه خیر، اعلام نکنید.»

حالا حدود 4 سال از برگزاری بیست و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران که در ابتدای سال 1389 برگزار شد، می گذرد. در آن جلسه حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز مهمان ویژه اعضا اتاق ایران بود و از فعالان بخش خصوصی درخواست کرد تا به یاری مسئولان کشور برای ساخت مساجد جدید بیایند. در آن جلسه با پیشنهاد دکتر نهاوندیان و چند نفر از اعضا و هیات رئیسه اتاق ایران طرحی در اتاق ایران شکل گرفت به عنوان «هزار مسجد»؛ براساس این طرح قرار شد اعضا اتاق ایران درساخت هزار مسجد در کشور مشارکت کنند و رئیس ستاد اقامه نماز هم قول داد تا با کمک گرفتن از سازمان اوقاف زمین مورد نیاز برای ساخت این مساجد را در اختیار تجار و فعالان بخش خصوصی قرار دهد. اما حالا با گذشت 4 سال از شروع این طرح در اتاق بازرگانی ایران هیچ قدم جدی برای ساخت این مساجد در کشور برداشته نشده است.

البته در این بین یکی از مشکلات اصلی اجرایی نشدن این طرح تامین زمین مورد نیاز برای ساخت مساجد بوده است که تاکنون در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار نگرفته اما آن چه باید مورد توجه فعالان بخش خصوصی و اعضا اتاق ایران به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، فرهنگی و مذهبی قرار گیرد نیاز کشور به ساخت مساجد جدید در شهرهای مختلف به خصوص کلان شهرهای کشور از جمله تهران است.

مسئولان سازمان اوقاف سال های گذشته اعلام کرده اند باتوجه به جمعیت 75 میلیون نفری کشور، ایران نیازمند حداقل 100 هزار مسجد و ساخت حدود 28 هزار مسجد جدید است (26 هزار مسجد در شهرها و 2 هزار مسجد در جاده ها ) زیرا در حال حاضر طبق آمارهای سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد اقامه نماز 72 هزار مسجد در کشور وجود دارد و این به معنی سرانه  یک مسجد به اعضا هر 1041 نفر است، آماری که نسبت به بسیاری از کشورهای اسلامی پایین تر است.

مسئولان سازمان اوقاف و ستاد اقامه نماز در سال های گذشته اعلام کرده اند باتوجه به جمعیت 75 میلیون نفری، کشور نیازمند حداقل 100 هزار مسجد و ساخت حدود 28 هزار مسجد جدید است (26 هزار مسجد در شهرها و 2 هزار مسجد در جاده ها ) زیرا در حال حاضر طبق آمارهای سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد اقامه نماز 72 هزار مسجد در کشور وجود دارد و این به معنی یک مسجد به اعضا هر 1041 نفر در کشور است، آماری که نسبت به بسیاری از کشورهای اسلامی پایین تر است. البته براساس برنامه ای که دولت دارد قرار است تعداد مساجد کشور در افق 1404 به رقم حداقل 92 هزار مسجد برسد که به نظر کارشناسان تا رسیدن به این عدد فاصله بسیاری وجود دارد.

طبق آمارهای وزارت کشور و سازمان تبلیغات اسلامی بیش از 99 درصد جمعیت کشور مسلمان هستند و کمتر از یک درصد جمعیت کشور را اقلیت های مذهبی تشکیل می دهند. از بین جمعیت مسلمان کشور هم حدود 7 درصد سنی و بیش از 92 درصد کشور شیعه هستند. ولی این آمارها زمانی قابل توجه می شود که این اعداد را با تعداد مساجد و مکان های مذهبی اقلیت های مذهبی مورد مقایسه قرار دهیم. در حال حاضر طبق آمارهای رسمی حدود 62 هزار مسجد شیعه، 10 هزار مسجد سنی و حدود 300 کلیسا در کشور وجود دارد. مقایسه این آمار با جمعیت مسلمانان شیعه، مسلمانان سنی و اقلیت ارامنه کشور به تعداد مکان های مذهبی نشان می دهد به اعضا هر 1112 مسلمان شیعه یک مسجد شیعه، به اعضا هر 525 نفر سنی یک مسجد سنی و به اعضا هر حدود 500 نفر اقلیت مسیحی یک کلیسا ( مربوط به گروه های مختلف) وجود دارد، این اعداد خود به خوبی نشان می دهد که باتوجه به جمعیت کشور تعداد مساجد شیعه بسیار کمتر از مکان های مذهبی دیگر گروه های مذهبی در کشور است.   

البته این اعداد به معنی عدم تلاش برای ساخت مساجد جدید در طی سال های گذشته در کشور و سال های بعد از انقلاب نیست زیرا تعداد مساجد کشور در طول 35 سال گذشته که از پیروزی انقلاب می گذرد حدود 8/2 برابر شده است و از 25 هزار مسجد در سال 1357 به 72 هزار مسجد رسیده است ولی این عدد به اعتقاد کارشناسان با افزایش جمعیت و باتوجه به اهداف انقلاب اسلامی چندان متناسب نبوده است.

این عدم تناسب زمانی بیشتر خود نشان می کند که تعداد مساجد در ایران را با چند کشور مسلمان مورد مقایسه قرار دهیم، چندی پیش تقی قرائتی مدیر موسسه مسجد - برادر حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز- اعلام کرد ایران در ساخت و تعداد مساجد از بسیاری از کشور مسلمان جهان مانند ترکیه، بنگلادش و اندونزی بسیار عقب تر است. او گفت در کشور بنگلادش که به اندازه استان کرمان است 250 هزار مسجد کوچک و بزرگ و در کشور اندونزی 660 هزار مسجد ( بیشترین تعداد مسجد در یک کشور مسلمان) وجود دارد.
کد خبر طرح ساخت هزار مسجد اتاق بازرگانی ایران به کجا رسید

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =