قائم مقام صنایع شیر ایران با اشاره به گردش مالی 24هزار میلیارد تومانی صنعت شیر کشور در سال گفت: پتانسیل ایجاد اشتغال در صنعت شیر بسیار بالا است و نیاز به سرمایه‌گذاری جدید ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی اسدیان در نشست خبری  به مناسب افتتاحیه کارخانه فرآورده‌های پودری اظهار داشت: طبق اعلام مرکز آمار و مرکز پژوهش‌های مجلس 4 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنعت شیر مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 1.5 میلیون فرصت شغلی دائم است.

اسدیان اضافه کرد: پتانسیل صنعت شیر برای ایجاد اشتغال بسیار بالا است چون ظرفیت تولید بیش از 12میلیون تن شیر در کشور وجود دارد در حالی که هم اکنون کمتر از 5 میلیون تن تولید می‌شود یعنی کمتر از 40 درصد ظرفیت در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه به همین دلیل توسعه این صنعت نیاز به سرمایه‌گذاری جدید ندارد، افزود: در نیمه دوم امسال در صورت رونق اقتصادی وضعیت بازار شیر بهتر خواهد شد.

این فعال بخش شیر کشور تصریح کرد: از هر 10 تن شیر خام یک شغل در سال ایجاد می‌شود و اگر سرانه مصرف سالیانه 10 کیلوگرم باشد 77 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

اسدیان گفت: اوایل انقلاب سالیانه 400 میلیون دلار صرف واردات شیر می‌شد تا به مصرف سرانه 86 کیلوگرم برسیم و اولین واردکننده پنیر در دنیا بودیم در حالی که هم اکنون بیش از 640 میلیون دلار  صادرات سالانه مواد لبنی کشور است و یک میلیارد دلار موازنه مثبت تجاری به نفع کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به افتتاح کارخانه فرآورده‌های پودری لبنی گفت: هم اکنون 7 کارخانه تولید فرآورده‌های پودری در کشور وجود دارد و دلیل افتتاح چنین کارخانه‌هایی افزایش ظرفیت دریافت شیر دامداران کشور است به طوری که در فروردین ماه امسال دریافت شیر نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به صادرات 13.5 میلیون دلار محصولات پودری در سال قبل گفت: طبق اعلام بانک جهانی در سال باید حدود 15 تا 20 هزار میلیارد تومان صرف مبارزه با آثار کمبود ریزمغذی‌ها در  کشورهای دنیا شود که این رقم حدود  0.5 درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را تشکیل می‌دهد در حالی که پیشگیری از این عوارض نیاز به سرمایه 0.3 درصدی از تولید ناخالص داخلی را دارد.

وی افزود: در 2 سال اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها 18 درصد مصرف مواد غذایی خانوار کاهش یافته که از این میزان 42 درصد سهم شیر بوده است.

وی گردش مالی صنایع لبنی در ایران را با قیمت شیر خام 1500 تومانی 24 هزار میلیارد تومان در سال دانست و افزود: 40 درصد از ارزش صادرات صنایع غذایی و 15 درصد ارزش صادرات صنایع کشاورزی مربوط به شیر است.

وی پروژه‌های نیمه‌تمام، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و تأثیر تحریم‌ها را 3 چالش بزرگ صنعت شیر کشور دانست و افزود: گزارش‌ها نشان می‌دهد 2.2 میلیون از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند که مهم‌ترین راه مبارزه با آن مصرف شیر است.
کد خبر قائم مقام صنایع شیر ایران اعلام کرد کاهش مصرف شیر بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =