دبیرکل کانون انجمنهای صنایع غذایی گفت: دولت می تواند با راهکارهایی از جمله تهاتر جوایز صادراتی با بدهی واحدهای بزرگ صنایع غذایی حساب خود را با صادرکنندگان نمونه تسویه کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاوه زرگران در نشستی با اشاره به اینکه صنعت غذا راهی برای استقلال از درآمدهای نفتی است، اظهار کرد: سال قبل صادرات صنایع غذایی و محصولات کشاورزی کشور به 5.2 میلیارد دلار رسید و واردات این محصول بالغ بر 13.2 میلیارد دلار شد.

او ادامه داد: سال گذشته تراز بازرگانی کشور در حوزه محصولات غذایی و کشاورزی منفی بود و باید تلاش کنیم با افزایش تولید داخل و رشد صادرات این تراز را در سال جاری بهبود بخشیم.

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه حمل و نقل و ارائه تسهیلات حمل و نقلی به صادرکنندگان یکی از راهکارهای توسعه صادرات کشور است، گفت: ترکیه این کار را انجام داده و همین باعث رشد قابل ملاحظه صادرات غذایی و کشاورزی این کشور شده است.

وی افزود: اگر در بخش حمل و نقل دولت کمک‌های لازم را ارائه کند به عنوان مثال صنعت لبنیات قادر است صادرات 580 میلیون دلاری خود را در سال 1392 به دست‌کم یک میلیارد دلار در سال جاری یا سال‌های آینده برساند.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی با بیان اینکه مدتهاست که دیگر از جوایز صادراتی خبری نیست، گفت: دولت می تواند با راهکارهایی از جمله تهاتر جوایز صادراتی با بدهی واحدهای بزرگ صنایع غذایی حساب خود را با صادرکنندگان نمونه تسویه کند.

او با اشاره به اینکه ایران بعد از ایجاد هاب صادراتی به کشورهای روسیه، عراق و افغانستان می تواند نسبت به ایجاد هاب صادراتی برای بازارهای اروپا و آفریقا اقدام کند، گفت: متاسفانه در حالی بازار آفریقا برای صادرات محصولات غذایی و کشاورزی ایران بازار بکری محسوب می شود که ما حتی یک رایزن بازرگانی هم در این کشور نداریم.

زرگران با ارائه یک آمار جالب در حوزه صادرات صنایع غذایی و کشاورزی توضیح داد: سال قبل صنعت خودروسازی کشور که حمایتهای بی شماری از آن می شود تنها حدود 70 میلیون دلار صادرات داشت در حالی که صادرات تنها یک قلم از محصولات صنایع غذایی یعنی رب گوجه فرنگی به حدود 170 میلیون دلار رسید.

وی در نشست اعضای کانون انجمن‌های صنایع غذایی با جمعی از نمایندگان کمیسیون‌های مختلف و فراکسیون توسعه صادرات مجلس افزود: با وجود ارزش چند 10 میلیارد دلاری بازار محصولات غذایی و کشاورزی روسیه سهم ایران در این بازار در بسیاری از محصولات صفر بوده و تنها در برخی از محصولات سهم مناسبی داریم.
کد خبر کانون صنایع غذایی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =