فود پرس  - وزیر مواد غذایی هند تاکید کرد این کشور در شرایط کنونی امکان صادرات 3 میلیون تن گندم به ایران را دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی ترید عربیا ، کی وی توماس تصریح کرد اگر ایران درخواستی برای واردات گندم از هند داشته باشد ما می توانیم 3 میلیون تن گندم در اختیار این کشور قرار دهیم .

بر اساس این گزارش اظهارات این مقام هندی در حالی است که دهلی نو برای کاهش ذخایر گندم خود و کاهش بدهی نفتی به ایران تلاش می کند.

یک هیات ایرانی هفته گذشته امکان خریداری و واردات گندم از هند را بررسی کرده است تا از این راه بخشی از طلب ایران بابت صادرات نفت به هند وصول شود .

وزیر مواد غذایی هند افزود، این هیات ایرانی نمونه گندم هند را دریافت کرده است و اگر آنها موافقت خود را در خصوص کیفیت گندم هند اعلام کنند ما می توانیم 3 میلیون تن از این محصول را در اختیار ایران قرار دهیم .

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران به شمار می رود و هر سال بیش از 10 میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند .

با توجه به اعمال تحریمهای غرب بر ضد ایران پرداخت پول نفت صادراتی ایران به هند در دو سال اخیر با چالشهایی روبرو بوده است . گر چه صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ایران شامل تحریمهای بین المللی نیست ولی تحریمهای اعمال شده بر ضد سیستم بانکی و مالی ایران پرداخت پول این نوع محصولات را با مشکل روبرو کرده است .

توماس افزود،؛ یک هیات کارشناسی از ایران به هند آمدند و یک هیات کارشناسی هند نیز به ایران سفر کردند . ولی ایران نگران آلوده بودن گندم صادراتی هند است . هند دومین تولید کننده بزرگ گندم در جهان به شمار می رود .

کد خبر 19625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =