عضو کارگروه حمایت از تولید از معطلی مواد اولیه صنعتی وارداتی به کشور در گمرک خبر داد و گفت: خواب کالا و سرمایه در گمرک به ضرر بخش صنعت و خلاف حمایت از تولید ملی است.

آرمان خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی نباید علاوه بر تحریم‌های خارجی، محدودیت‌های داخلی اعمال شود، اظهار داشت: در حال حاضر مواد اولیه مورد نیاز صنایع با سختی به کشور وارد می‌شود اما این مواد در گمرک متوقف شده و معطلی این کالا را شاهد هستیم که پدیده قابل قبولی نیست.

وی با اشاره به رتبه 140 ایران از نظر فضای کسب و کار، گفت: حدود 3 سال پیش رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی اعلام کرد با اقدامات پیش‌بینی شده رتبه فضای کسب و کار ایران تا 50 رتبه ارتقاء خواهد یافت که در آن زمان رتبه فضای کسب و کار ایران حدود 137، 138 و 142 بود.

وی تصریح کرد: در این میان رقبای ما در تلاش هستند تا تولید‌کنندگان ایرانی را از میدان خارج کنند و به همین دلیل اگر توجه کافی به این موضوع نشود، تلاشی که در ایران انجام می‌شود کفایت نخواهد کرد و نمی‌توانیم جایگاه خود را در بین کشورهای دیگر از نظر فضای کسب و کار ارتقاء دهیم.

خالقی با بیان اینکه فضای گمرک نیز نقش مهمی در ارتقاء این جایگاه دارد، توضیح داد: رئیس کل گمرک قبلاً دبیر کارگروه گمرک ستاد تحولات اقتصادی کشور بود و در آن زمان بحث‌های اصلاح ساختار و قوانین گمرک در جلسات این کارگروه مطرح می‌شد.

وی افزود: اما این تئوری‌ها باید در عمل پیاده شوند و ایده‌هایی که در آن زمان مطرح می‌شد، عملیاتی شود تا زمان انجام امور گمرکی کوتاه‌تر شود.

* گزارش صنعتگران مغایر با قانون گمرک است

وی با بیان اینکه در راستای تحولات اقتصادی باید بسته گمرکی اجرایی شود، اظهار داشت: قانون جدید گمرک تدوین و ابلاغ شده و این قانون تقریباً مطابق با خواسته گمرک تهیه شده است که باید منتظر نتیجه اجرای آن باشیم،اما گزارشات رسیده از سوی صنعتگران مغایر با این مسئله است.

عضو کارگروه حمایت از تولید با بیان اینکه طرح شبنم ابلاغ شده است، گفت: برخی صنوف در مقابل اجرای این طرح با هدف جلوگیری از پرداخت شفاف مالیات، مقاومت می‌کنند که این به معنی قانون‌گریزی است.

وی با بیان اینکه طرح شبنم برای شناسایی کل کالاهای موجود در کشور تدوین شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه این طرح در ابتدای اجرا قرار دارد، هنوز سیستم‌های مربوطه با یکدیگر هماهنگ نشده‌اند.

* کمبود کارشناسان سازمان استاندارد در گمرکات

وی با اشاره به کمبود کارشناسان سازمان استاندارد در گمرکات کشور گفت: اجرای طرح شبنم با کنترل همه کالاها در گمرک نیازمند تقویت سازمان استاندارد و ایجاد تجهیزات کافی در گمرکات است تا خواب کالا را در انبارهای گمرک نداشته باشیم.

خالقی بر لزوم تخصصی‌ شدن گمرکات تأکید کرد و گفت: واردات هر نوع کالا باید از طریق گمرکی انجام شود که امکان بررسی و کنترل آزمایشگاهی آن محصول را دارا باشد.

وی افزود: در سالهای اخیر با تصویب یک قانون، سازمان استاندارد به اشتباه ملزم به کنترل و نظارت بر همه کالاهای تولیدی در کنار خودرو شد.

وی ادامه داد: این در حالی است که بودجه کافی برای این سازمان دیده نشده و امکان نظارت دقیق بر همه کالاهای موجود در کشور با بودجه‌های فعلی وجود ندارد.

کد خبر 20470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =