رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: در صورتی که ارز مبادله‌ای برای واردات بدهند، موز در عمده‌فروشی‌ها به قیمت 2500 تا 2600 تومان و در بازار هم بیش از 2900 تومان نخواهد بود.

سید رضا نورانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس دلیل گرانی موز در بازار را استفاده از ارز آزاد برای واردات عنوان کرد و گفت: موز یک محصول فسادپذیر است و واردکنندگان نمی‌توانند منتظر تخصیص ارز مبادله‌ای باشند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: قیمت موز در عمده فروشی‌ها 2800 تا 3200 تومان است، اما قیمت بازار بستگی به قیمتی دارد که آنها اعلام می‌کنند.

وی با بیان اینکه اختصاص ارز دولتی یا مبادله‌ای می‌تواند قیمت موز را پایین آورد، گفت: زمانی که ارز 1200 تومان بود واردکننده موز را 1300 تومان توزیع می‌کرد، اما الان موز با ارز آزد وارد کشور می‌شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: الان قیمت موز برای واردکننده بعد از واردات و رنگ‌آوری یک دلار به اضافه 10 سنت تمام می‌شود.

*ارز مبادله‌ای بدهند موز کیلویی  2900 تومان می‌شود

نورانی گفت: اتحادیه ملی مصحولات کشاورزی آمادگی دارد، اگر دولت ارز مبادله‌ای اختصاص دهد، موز را در عمده‌فروشی‌ها  به قیمت 2500 تا 2600 تومان عرضه کند که برای مصرف ‌کننده هم حدود 2900 تومان خواهد بود.

*معطلی در مرکز مبادلات برای گرفتن ارز

وی در پاسخ به این پرسش که چرا به رغم قرار گرفتن موز در گروه  کالایی تخصیص ارز، اما ارز مبادله‌ای نمی‌گیرید، گفت: حتی در صورت اختصاص ارز مبادله‌ای، انتظار چند روزه برای دریافت باعث از بین رفتن محصول فسادپذیری مانند موز می‌شود.

نورانی افزود: واردکننده باید محصولی که روی کشتی است، را تسویه کند تا محموله جدید را بتواند تحویل بگیرد.

به گزارش فارس، موز در گروه کالایی اولویت 9 تخصیص ارز قرار دارد که طبق مقررات باید ارز مبادله‌ای تخصیص یابد.

طی هفته گذشته قیمت موز در بازار به کیلویی 4000 تومان رسیده است.

کد خبر 21773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =