رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه این سازمان هنوز موافقت خود را برای واردات گندم از پاکستان اعلام نکرده است، گفت: در صورت صدور مجوز سلامت محصول گندم از این سازمان، دولت مجاز به واردات گندم پاکستانی خواهد بود.

رضا فتوحی در گفتگو با مهر در خصوص توافق جدید ایران برای واردات گندم از پاکستان اظهارداشت: سازمان حفظ نباتات هنوز موافقت خود را برای واردات گندم از پاکستان اعلام نکرده است.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ محموله گندمی از پاکستان وارد ایران نشده است، گفت: درصورت صدور مجوزسلامت محصول مورد نظر از طرف این سازمان، دولت مجاز به واردات گندم از پاکستان خواهد بود.

به گزارش مهر، چندی پیش یکی ازمقامات پاکستانی گفته بود که ایران تحت معامله تهاتری با پاکستان، با واردات یک میلیون تن گندم از این کشور به قیمت 300 دلار در هر تن موافقت کرده است.

وی با بیان اینکه یک هیات ایرانی اوایل ماه جاری به این کشور سفر کرده و نمونه‌های گندم را برای بررسی وجود آفت سیاهک از انبارهای شرکت پاسکو جمع آوری کرد، گفته بود که ایران با بررسی این نمونه‌ها، سرانجام با واردات آن موافقت کرد.

ایران پیش‌تر برای خرید گندم از پاکستان به دلیل وجود آفت سیاهک ابراز بی‌تمایلی کرده بود. مقامات پاکستانی اظهار کرده‌اند که نسبت سیاهک در گندم این کشور 0.3 درصد است که برای سلامت انسان مضر نیست و در سطح بین‌المللی پذیرفته شده است، اما ایران خواهان گندمی بود که درصد سیاهک آن صفر باشد.

پاکستان حدود 1.5 میلیون تن ذخایر گندم مازاد دارد که با صادرات یک میلیون تن آن به ایران، همچنان 500 هزار تن باقی خواهد ماند.

کد خبر 21776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =