۰ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۶

در حالی که به گفته معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت هنوز حجم بالایی از پرونده‌های احتکار برنج در دست بررسی است، عمده فروشان برنج عامل اصلی افزایش قیمت برنج را ادامه روند احتکار، کاهش عرضه و عدم نظارت کافی در راستای متوقف کردن فعالیت محتکران می‌دانند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برنج به عنوان یکی از کالاهای اساسی به تازگی از دریافت ارز مرجع محروم شده و واردات آن صرفا با ارز مبادله‌ای امکان‌پذیر شده‌ است. گفته می‌شود اختصاص ارز مرجع به برنج باعث شده‌ که وارد کنندگان برنج آن را احتکار کرده و با قیمت ارز آزاد در شبکه مصرف توزیع کنند، لذا مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با محتکران تنها راه چاره را در عدم اختصاص ارز مرجع برای واردات برنج دیده‌اند.
 
برنج در یک فرایند از سوی بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در حالی وارد اولویت سوم کالایی شد که پیش از آن مسوولان اعلام کرده ‌بودند که قرار است علاوه‌ بر ارز مباله‌ای از ارزمرجع هم شامل واردات برنج شود.
 
ولی آنچه که شاهد آن هستیم ادامه روند احتکار برنج است. محتکران بازار برنج وارداتی و دلالان بازار برنج تولید داخل را در دست گرفته‌اند.
 
گزارش میدانی ایسنا و کسب اطلاع از عمده فروشان برنج در سطح شهر مشخص کرد که هنوز حجم بالایی از برنج وارداتی احتکار می‌شود که همین امر باعث افزایش قیمت آن شده‌ است.
 
این در حالی است که معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت در این باره می‌گوید: در حال حاضر حدود هفت میلیارد ریال پرونده احتکار و عرضه‌ خارج از شبکه برنج نزد سازمان حمایت و تعداد قابل توجهی از انبارهای غیرمجاز شناسایی شده‌ است.
 
به گفته فراهانی تغییرات ناگهانی قیمت ارز موجب شد عده‌ای فرصت‌طلب به سمت انواع تخلف نظیر احتکار و گرانفروشی حرکت کنند.
 
وی در پاسخ به این‌که آیا کار نظارت بر احتکار و گرانفروشی از دست سازمان حمایت خارج شده است، گفت: نوسانات ارزی موجب رشد این تخلفات شده و ما تمام توان خود را برای مقابله با این تخلفات معطوف کرده‌ایم.
 
این در حالی است که عمده‌فروشان برنج از وجود انبارهایی خبر می‌دهند که در آن‌ها حجم بالایی از برنج احتکار شده و هیچ نظارت و بازرسی بر آنها اعمال نمی‌شود. به اعتقاد آنان تا زمانی که نظارت بر متخلفان و محتکاران افزایش نیابد بازار برنج آرام نخواهد شد.

 

کد خبر 22576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =