در حالی که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کنند برنامه‌ای برای حذف کالاهای وارداتی اولویت اول و دوم از دریافت ارز مرجع ندارند گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که گوشت قرمز نیز به زودی به سرنوشت برنج دچار می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به تازگی برنج از اولویت اول کالاهای وارداتی به اولویت سوم نقل مکان کرده و از این پس دیگر ارز مرجع برای واردات آن اختصاص نمی‌یابد. این در حالی است که از گوشت قرمز و روغن نیز به عنوان کاندیداهای بعدی خروج از اولویت اول نام برده می‌شود.
 
امیرحسین برخوردار، رییس مجمع واردات اعلام کرده که مذاکراتی در راستای حذف ارز مرجع از گوشت قرمز انجام شده ولی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌اند که برای واردات گوشت علاوه بر ارز مرجع امکان واردات آن با ارز مبادله‌ای نیز وجود دارد.
 
از سوی دیگر حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در پاسخ به این سوال که آیا پس از قرار دادن برنج در اولویت سوم کالایی شاهد حذف ارز مرجع از گوشت قرمز نیز خواهیم بود علیرغم رد نکردن این خبر اظهار کرد: فعلا گوشت قرمز برای واردات علاوه بر ارز مرجع می تواند از ارز مبادله‌ای نیز استفاده کند.
 
پیش از این نیز رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرده بود که برنامه مشخصی برای حذف ارز مرجع گوشت قرمز وجود ندارد و اگر قرار باشد واردات آن صرفا با ارز مبادله‌ای انجام شود دولت برنامه‌های خود را به طور شفاف اعلام می‌کند.
 
این یعنی همان وضعیتی که برنج طی یک دوره زمانی کوتاه آن را تجربه کرد ولی در نهایت تصمیم گرفته شد که فقط از ارز مبادله‌ای برخوردار شود.
 
در این رابطه یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار ایسنا اعلام کرد که قرار است به زودی ارز مرجع از گوشت قرمز نیز حذف و برای واردات آن فقط از ارز مبادله‌ای استفاده شود.

 

کد خبر 22577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =