رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با ارایه تحلیل‌هایی در خصوص افزایش و تداوم افزایش قیمت کالا و خدمات، مشکل اصلی را گرانی و تورم دانست و گفت: ما با گرانفروشی مقابله می‌کنیم نه با گرانی.


به گزارش ایسنا سیدمحمد‌جواد تقوی امروز چهارشنبه اظهار کرد: سازمان حمایت وظیفه مقابله با هرگونه تخلفی در زمینه عرضه کالا را برعهده دارد، زیرا گرانی خود یک معلول است، عوامل گرانی را باید یافت و مدیریت کرد.


وی با تصریح اینکه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان بیکار ننشسته‌ است، بخش اعظم افزایش قیمت کالا و خدمات را ناشی از تحریم‌ها، افزایش قیمت ارز و مشکلات ناشی از ورود نهادها و مواد اولیه و برخی کالاها دانست و گفت: مهمترین موضوع آگاهی مصرف کننده از حقوق خود است که باید همواره دنبال شود.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت قانون حمایت از حقوق مصرف کننده را ضمانت اجرایی فعالیت‌های این سازمان دانست و تاکید کرد: بررسی استانداردهای کیفی برعهده سازمان استاندارد و در بخش غذا و دارو بر عهده سازمان نظارت بر غذا و داروی بهداشت و درمان است.


وی با تاکید براینکه گرانی را باید مدیریت کرد، خاطرنشان کرد: باید علل گرانی را خوب شناخت و کالاها را به‌صورت مصداقی مورد تجزیه و تحلیل قیمتی قرار داد تا بدانیم اگر قیمت کالایی افزایش پیدا می‌کند، معلول یک سیر منطقی است.


تقوی بدون ارایه توضیحی شفاف در خصوص علت دقیق چند برابر شدن قیمت برخی اقلام مانند پسته، تداوم گرانی کالاهایی نظیر گوشت و مرغ، افزایش قیمت خودرو و ارایه نکردن دلیل اینکه چرا کالایی نظیر برخی خودروهای ایران، خارج از کشور با قیمتی بسیار کمتر از قیمت داخل عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: وارد کننده، تولید کننده و مصرف کننده اگر مدیریت شده عمل کنند، مشکل گرانی قابل حل خواهد بود.


وی با تصریح اینکه کار سازمان حمایت از مصرف کننده، تخلف‌یابی است، لزوم داشتن مستندات قابل استناد در برخورد با تخلف را یادآور و متذکر شد: بخشی از مشکل به هزینه کم تخلف، جرایم پایین و اطاله دادرسی در تعزیرات باز می‌گردد.


تقوی تاکید کرد: امروز دولت و شاکله نظام به دنبال حل مشکل گرانی هستند. این همراهی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد تا ما گرانی را مهار کنیم نه اینکه پرونده بکشیم. خودروساز از ابتدای زنجیره تولید تا انتها با بیش از 2000 قطعه‌ساز ارتباط دارد که هرکدام از آنها تاثیری منطقی برقیمت تمام شده خواهد داشت.


وی البته در خصوص اینکه چرا قیمت خودرویی که اعلام شده بود ملی است و بیش از 95 درصد آن حاصل توان داخلی است، افزایش پیدا کرده است، توضیحی ارایه نکرد، اما گفت: اگر انتظار مجموعه رسانه تنها موضوع گرانی است، باید بگویم که گرانی مشکل سازمان حمایت از مصرف کننده به تنهایی نیست، بلکه همه دولت، مجلس، بانک مرکزی و همه شاکله نظام به‌دنبال مهار آن هستند.


معاون وزیر صنعت و تجارت ادامه داد: ما در شرایط تحریم و جنگ نابرابری قرارداریم که همه در مقابل آن تمام قد ایستاده‌ایم، از این گردنه به‌حتم عبور می‌کنیم اما عبور از آن هزینه‌هایی هم دارد، شما هم به‌عنوان رسانه و چشم و گوش جامعه حق دارید، مردم همه حق دارند، گرانی بار سنگینی است، اما وقتی به‌دنبال امتیاز بالاتری هستیم، راه هموار می‌شود.


وی با تاکید براینکه در برخورد با متخلفان اثربخشی برخوردها در دستور کار قرار دارد، تاکید کرد: احساس می‌کنیم که باید قانون جرایم تغییر کرده و هزینه تخلف بالا برود، خوشبختانه طرح دوفوریتی آن در دولت تایید و به مجلس ارایه شده است که اگر تصویب شود، بخشی از راه را رفته‌ایم.


تقوی تشکیل و گسترش سازمان‌های نظارتی مردم‌نهاد در موضوع نظارت را بخش دیگری از اندیشه‌های عملیاتی شده برای مقابله با تخلفات اقتصادی در موضوع قیمت کالا و خدمات دانست و گفت: باید این تشکل‌ها گسترش پیدا کند و همه مردم به نوعی در موضوع همراه شوند.


وی با یادآوری اینکه کارکنان دستگاه‌های دولتی هم بخشی از جامعه را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی برای تمام جامعه است و کارمندان دولت هم بخشی از همین جامعه هستند و تلاش همه آنها دستیابی به راهکاری برای مهار مشکل و عبور از این مرحله است.

کد خبر 22664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =