یک ساعت مردانه کونکورد با بند چرمی کوروکودیل، یک کیسه مروارید بحرینی، خودنویس مونت بلانش با تولید محدود یا یک سرویس طلای سفید زمردنشان... نمونه شان را شاید هر جای دیگر دنیا بتوانید پیدا کنید. اما چیزی که خیلی ها را راغب می کند تا برای این اجناس دو سه برابر قیمت واقعی هزینه بپردازند، تاریخچه ای است که پشت سر آنها خوابیده.

مجله مهر: اینها هدایایی هستند که در 8سال گذشته از دست مقامات خارجی به رئیس جمهور و خانواده اش اهدا شده اند و احمدی نژاد آنها را به سازمان بهزیستی هدیه کرده تا با فروش شان هزینه های مددجویان تحت پوشش این سازمان تامین شود. مزایده این هدایا در سال گذشته، سرمایه ای را فراهم کرد تا ده ها مددجو کمک هزینه تهیه مسکن دریافت کنند و حالا در 21 اسفند ماه دومین مرحله این حراجی شروع می شود تا 100 مددجوی دیگر سرپناه پیدا کنند.
 
 
هدیه ای که 4برابر شد

 
سال قبل، همین روزها بود که اولین دوره حراجی هدایای رئیس جمهور برگزار شد و 21 قلم از هدیه هایی که احمدی نژاد و خانواده اش از مقامات خارجی گرفته بودند به فروش رسید. هدایایی مثل ساعت مچی، خودنویس، سرویس های نقره و گردنبندهای زینتی که ارزش اولیه آنها 110 میلیون تومان برآورد می شد اما فروش آنها در مزایده خیرین، بیش از چهارصد میلیون تومان به خزانه بهزیستی سرازیرر کرد تا این سازمان برای مددجویان سرپناه تامین کند.
 
در آن زمان 3ماه قبل از برگزاری مراسم حراج، هدایای رئیس جمهور در کاخ گلستان رونمایی شد و خیران 5روز فرصت داشتند از 72 کالای ارزشمندی که به نمایش درآمده بود بازدید کنند. هدایایی که ارزش آنها در آبان ماه سال 90 حدود یک میلیارد تومان برآورد می شد و در نهایت 21 مورد آنها با ارزش 110 میلیون تومان به اولین دوره حراجی راه پیدا کردند. این حراجی در مجموعه فرهنگی، ورزشی تلاش در کرج برگزار شده بود و ۱۰۰ نفراز خیران استان البرز برای شرکت در آن ثبت نام کرده بودند که در نهایت 11نفر از آنها در مزایده شرکت کردند.
 
 
از سرویس نقره تا ساعت مارکدار اروپایی
 
حراج هدایای ریاست جمهوری، رسمی است که از سال قبل گذاشته شد. تا پیش از آن روسای جمهوری که قصد اهدای هدیه هایشان را داشتند، آنها را به موزه هدایای ریاست جمهوری می بخشیدند. سید محمد خاتمی در دوره ریاست جمهوری بیش از هزار هدیه را با این موزه بخشیده بود که شامل قلب شیشه‌ای اهدایی ژیسکار دستن، رییس جمهور فرانسه، قطعه‌ای از پرده کعبه اهدایی ولیعهد عربستان، انگشتر عقیق شهید حق‌جو، اهدایی فاطمه حق‌جو فرزند وی، و آثار اهدایی یاسر عرفات، پاپ ژان پل دوم، کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل، می‌شد. در بخش دیگری از این موزه هم هدایای اهدایی به رهبر معظم انقلاب، آیت الله خامنه ای در زمان ریاست جمهوری ایشان و هدایای اهدا شده به آیت الله رفسنجانی قرار دارد.
 
اما به هر حال، بهزیستی قرار است در یکی از روزهای باقی مانده تا پایان سال یک رونمایی عمومی برای هدیه هایی که این دوره حراج می شوند برگزار کند و شما کافیست به سایتی که برای این کار طراحی شده سر بزنید، هدیه مورد نظرتان را بپسندید و منتظر اعلام قیمت نهایی آن باشید تا با دست پر به محل برگزاری مزایده بروید.
 
در حراجی امسال اگر قصد خرید داشته باشید، انتخابتان باید یکی از این موارد باشد:


 

خودنویس (MONT BLANC) (سمبل فیلم عصر جدید اثر چارلی چاپلین ) Limited

"

خودکار و خودنویس مون بلان، سرویس طلای سفید با زمرد

"

بسته نمادین مروارید بحرینی با غربال ها

"

سرویس جواهر از طلای سفید با برلیان ریزه

"

ساعت با مارک ویکتوریان استریو

"

ساعت مردانه بند چرمی مارک سب ماوء(CEBMAW)

"

ساعت مردانه کروم(CORUM)

"

سرویس مروارید schoeffel

"

سرویس تایگر ایز و نقره

"

ساعت مردانه کنکورد (SARATOGA)

"

سرویس گردنبند و گوشواره با جید درشت

"

ساعت مردانه مارک مدانا (MEDANA)

"

ساعت زنانه کنکورد ساراتوگا (SARATOGA)

"

ساعت مردانه کونکورد ساراتوگا-بند چرمی کوروکودیل

سرویس ساعت EBEL and CHARRIOL خودکار و دگمه سردست

"

سرویس نقره با عقیق شامل گردنبند و دستبند و گوشواره

"

ساعت مردانه مارک راجر (ROGER DUBUIS) بند چرمی – طلای سفید

"

ساعت مردانه کورنو سوئیس (CHRONO SWISS) – بند چرمی

"

ساعت مردانه JAQUET DROZ بند چرمی طلای سفید

"

ساعت مردانه BAUME And MERCIER بند چرمی طلای سفید

"

ساعت مردانه BAUME And MERCIER

"

دستنبد

"

نیم ست گردنبند و گوشواره

"
 

چطور در مزایده شرکت کنید؟
 
اگر شما هم می خواهید صاحب یکی از این هدایای رئیس جمهور باشید، باید نام تان را در فهرست خیرین سازمان بهزیستی در سایت http://gift.behzisti.irثبت کنید و در روز برگزاری مزایده با پرینت فرم ثبت نام، کارت شناسایی و 500هزار تومان پول نقد راهی محل مزایده شوید تا در صورت برنده شدن، هدیه را رزرو کنید. اصالت این هدیه ها را کارشناسان رسمی دادگستری قبلا بررسی کرده اند و بعد از قیمت گذاری به محل مزایده فرستاده اند تا به بالاترین قیمت فروخته شوند.
 
البته شرکت در این مزایده، قوانین دیگری هم دارد. مثلا شما در صورتی که در حراجی برنده شوید، تا 72ساعت باید مبلغ هدیه را واریز کنید در غیر این صورت این تاخیر به حساب انصراف شما از رقابت گذاشته خواهد شد و 500 هزارتومانی که به عنوان ودیعه پرداخت کرده اید، ضبط می شود. هیچ کدام از اجناسی که در این حراجی فروخته می شود گارانتی ندارند و مسئولیت امنیت آنها به عهده خریدار است. همچنین، تبانی در انجام حراجی قابلیت پیگرد قانونی دارد و خسارت های احتمالی متوجه تبانی کنندگان خواهد بود.

 

کد خبر 22835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =