"عقاید اقتصاددانان خواه درست، خواه نادرست، قوی تر از آن چیزی است که معمولا درک می شود" ; این تاکید "جان مینارد کینز" اقتصاددان برجسته جهان به توجه به افکار و اندیشه کارشناسان در سیاست گذاری های اقتصادی است.
بازار خبر : بی تردید کارشناسان ارشد اقتصادی در هر کشور می‌توانند در کنار سیاستگذاران دولتی نقشی تعیین کننده و هموارکننده در مسیر اقتصادی یک کشور داشته باشند چراکه دولت‌ها اغلب درگیر اتخاذ تصمیمات بزرگ و یا تدوین سیاست‌های موثر در اقتصاد هستند.

بر این اساس سال جدید و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو که تغییر و تحولات زیادی را نیز با خود به همراه خواهد داشت بهانه‌ای شد تا به سراغ برخی از اقتصاددانان کشور رفته و از آنها در مورد آنچه انتظار دارند در اقتصاد ایران در سال ۹۲ اتفاق افتد، بپرسیم؛ آنها نیز این گونه گفتند...

ادیب؛ نگاه اشتغال محور بر فضای کشور

محمد حسین ادیب - کارشناس اقتصاد بین‌الملل و استاد دانشگاه اصفهان - با طرح انتظاراتش از مجموعه مدیران و مسوولان فعلی و بعدی برنگاهی خاص براشتغال در سال جاری تاکید کرد.

۱۸ میلیون جوان بین ۱۱تا۲۱ سال در سال ۸۱ اکنون ۲۱ تا ۳۱ ساله بوده و به شغل و مسکن احتیاج دارند اما در پارادایمی تنفس می‌کنیم که حتی تولید یک شغل هم کاری بس مشکل است؛ من آرزو می‌کنم گفتمانی اشتغال محور بر فضای عموم ایران حاکم شود.

آنچه در حوزه اشتغال به گوش می‌رسد تاسف آور است اما تعجب آور نیست چرا که ما مدت‌های طولانی مهمان لوله‌های نفت بوده‌ایم اما فضای عمومی نشان از پایان ضیاف نفتی است; آرزو می‌کنم نگاهی اشتغال محور در اقتصاد کشور شکل بگیرد.

نیلی و آرزوهای شغلی

مسعود نیلی که به تازگی ریاست دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را واگذار کرده، در دوره‌ای نیز معاون سازمان مدیریت و رییس موسسه عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و استاد این موسسه بوده است. وی همچنین در تهیه و تدوین اولین و سومین برنامه پنج ساله توسعه کشور نقش موثری داشته است.

او اکنون عضو هیات علمی دانشگاه شریف و از کارشناسان ارشد اقتصادی کشور است. شغلی همراه با درآمد برای جویندگان کار و درآمدی مناسب و شایسته برای شاغلین موجود، آرزوی نیلی برای اقتصاد ایران است.

قدیری اصلی؛ پایان مذاکرات ۱+۵ به نفع تمام جهان

محمد باقر قدیری اصلی از بنیانگذاران انجمن اقتصاددانان ایران در سال ۵۲ که مدتی نیز به عنوان رییس این انجمن فعال بوده امیدوار است تا مذاکرات با ۱+۵ به نفع ایران و تمامی مردم جهان به پایان برسد.

تعادل اقتصادی، کاهش تورم، آرامش و ثبات در بازار ارز و طلا، افزایش ارزش پول ملی و به تبع آن قدرت خرید مردم از خواسته‌های این اقتصاددان پیشکسوت ایرانی است.

سبحانی؛ رشد شتابان اقتصادی

حسن سبحانی- عضو هیات علمی دانشگاه تهران - که اکنون یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز است، رونق اقتصادی کشور را آرزومند است.

اقتصادی پررونق همراه با رشد شتابان، اشتغال مناسب برای تمامی جویندگان کار و برقراری اقتصادی قانون مند از آرمان‌های سبحانی برای اقتصاد ایران است.

شاکری؛ برقراری ثبات اقتصادی

به گزارش ایسنا ، عباس شاکری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی آرزومند برقراری ثبات اقتصادی در ایران است.

او آرزو می‌کند: ایجاد فضای کسب و کار مناسب، سیاست‌های مشوق تولید. تصمیم گیری‌هایی که هیچ گاه مردم را آزار ندهد حتی برای مدتی کوتاه!

اجرای برنامه‌های افزایش دهنده قدرت خرید مردم و اجرای برنامه‌های دقیق و بدون نتایج منفی در اصلاح ساختار ایران. تهیه و تصویب بودجه‌ای منضبط و شفاف برای سال ۹۲ تا سرآغازی برای تدوین بودجه‌هایی مقتدر برای سال های بعد باشد.

باهر; ارجحیت مصالح ملت بر منافع فردی

حسین باهر- عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی- افزایش سلامت اقتصادی را آرزومند است.

آرزو می‌کنم تا در سال جاری با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و تغییرات پیش رو تمامی دست اندرکاران و ارکانی که به گونه‌ای در اداره کشور دخیل هستند همواره مصالح ملت را بر منافع شخصی مقدم بدانند.

امیدوارم تا مدیران بتوانند با بکارگیری نظرات کارشناسان ارشد برنامه ریزی، مدیریت و اقتصادی کشور موجب آبادانی مملکت و رفاه عمومی مردم شوند.

برای ایرانی که مملو از منابع و جوانان با استعداد و توانمند است افتخار نیست که حتی در شرایط تحریم بخصوص در حوزه اقتصادی چنین وضیعتی را سپری کند از این رو امیدوارم تا با تدابیری خاص پایه‌های اقتصادی هر روز محکمتر از گذشته باشد.

افزایش سلامت اقتصادی همچنین ممانعت از فساد و اختلاس نیز از لازمه های تحقق تحولات اقتصادی است.

آرمان؛ ۹۲، سالی برای آغاز توسعه ایران

بهمن آرمان، نماینده سابق وزارت امور اقتصادی و دارایی در هیات امنای حساب ذخیره ارزی امیدوار است تا در سال پیش رو فرایند توسعه ایران از سر گرفته شود.

آرزو می‌کنم سال ۹۲ آغازی دیگر برای از سرگیری توسعه اقتصادی ایران و افزایش سرمایه گذاری باشد چرا که کاهش محسوس سرمایه گذاری‌ها و بودجه عمرانی تهدیدی جدی برای توسعه است.

می‌خواهم، کشوراز رکود، تورم و برخی سیاست‌های ضد توسعه‌ای و ضد صنعتی خارج شده و به سوی گسترش تولید و صنعتی شدن حرکت کند.

امیدوارم مسوولان عمیقا درک کنند که دیگر نمی‌توان مسائل اقتصادی کشور را با تبدیل دلارهای نفتی حل کرد.

ارائه کارنامه و اسناد شفاف صرف بودجه‌های نفتی از دیگر خواسته هایی است که امیدوارم محقق شود.

خوش چهره؛ تبلور صداقت در سیاستگذاری‌ها

محمد خوش چهره نماینده مردم تهران در مجلس هفتم ، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است از خواسته‌های ملی - اقتصادی خود برای سال جدید سخن گفت.

امیدوارم سال پیش رو سال برطرف شدن موانع و مشکلات موجود بر سر راه تولید، توسعه و ثبات اقتصاد ایران باشد.

بروزعقلانیت و تبلور صداقت در نظام سیاستگذاری و قانون گذاری کشور از آرزوهای من برای ایران است.

مومنی؛ رفع رکود تورمی

فرشاد مومنی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی- بر وحدت ملی و حضور کارشناسان برای برطرف کردن رکود تورمی در کشور تاکید دارد.

واقعیت این است که اقتصاد ایران بیش از دو دهه است که با فراز و نشیب‌هایی به واسطه اجرای نه چندان موفق برنامه های تغییر ساختاری در دورای از رکود تورمی قرار گرفته که این وضیعیت ناظر بر شرایطی است که از درون آن شرایط ناگزیر باز تولید توسعه نیافتگی با همه مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی که دارد اجتناب‌ناپذیر می‌شود از این رو تصور شخصی من این است که اگر در سال ۹۲ اصل این دور باطل فرسانیده به رسمیت شناخته شده و ابعاد آن در حدی که امکانات اجازه می‌دهد شکافته شود و در معرض دید و قضاوت مجموعه اجرایی جدید و همین طور نهادهای نظارتی کشور قرار گیرد و از سویی دیگر نوعی وحدت در سطح ملی پدید آید که با همه عناصر و مولفه‌هایی که این دور را ایجاد کردند برخورد کند می توان گفت که اتفاق بسیار مبارکی در کشور افتاده که برای آینده کشور امیدوارکننده خواهد بود.

بی تردید مورد توجه قرار گرفتن عناصر و مولفه‌های ایحاد کننده دور باطل رکود تورمی از سوی جامعه کارشناسی و نظام سیاست‌گذاری و نهادهای نظارتی مناسب‌ترین اتفاقی است که می‌تواند در شرایط کنونی برای اقتصاد ایران اتفاق بیفتد.

جام ساز؛ محوریت تولید با مرکزیت بخش خصوصی

محمود جام ساز- عضو خانه صنعت – آرزو می‌کند تا با تلاش مردم و مسوولان و با توجه به منابع و نیروی کار فراوانی که در کشور قرار دارد تولید با مرکزیت بخش خصوصی به عنوان محور اصلی برنامه های اقتصادی قرار گرفته تا بتواند مسائل مربوط به اشتغال را التیام بخشد.

با اعمال سیاست‌های پولی صحیح از سوی بانک مرکزی و کاهش دخالت های نامطلوب دولتی که می‌تواند در اقتصاد نامناسب باشد، تورم مهار شده و تا افزایش قدرت خرید پول، کاهش هزینه‌های تولید را به همرا ه داشته باشد.

دولت در این دوره و با دوره بعد بتواند با جذب سرمایه‌های سرگردان و هدایت به سمت تولید، محصول ملی را افزایش داده تا به ایجاد اشتغال و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری و تورم بینجامد.

بودجه نیز باید به نحوی تنظیم شود که با کاهش هزینه‌های بی مورد با کسری مواجه نشود.

هدفمندی یارانه به گونه‌ای صحیح اجرا شده و یارانه‌های نقدی به تدریج حذف شود از این رو باید در ابتدا با پرداخت یارانه‌های جنسی به مرور زمان پرداخت نقدی را از برنامه هدفمندی برداشت و یارانه آن را به بخش تولید برد تا از مسیر اصلی خود منحرف نشود.

رنانی؛ عقلانیت در تصمیم گیری

محسن رنانی - عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و از صاحب‌نظران اقتصاد کشور - بر اخذ تصمیمات عاقلانه تاکید می کند.

عقلانیت در نظام تدبیر و ثبات در سیاستگذاری‌های اقتصادی خواسته او برای اقتصاد ایران است.

دینی؛ حذف تنش‌ها در سیاست خارجی

علی دینی ترکمان عضو هیات علمی مرکز پژوهش های بازرگانی برطرف شدن رکود تورمی را توفیقی بزرگ برای اقتصاد دانست.

حل و فصل تنش‌های موجود در سیاست خارجی و تعامل با جوامع بین‌الملل و بازگشت آرامش به اقتصاد ایران برای حرکت به سوی رشد اقتصادی لازم است.

جذب سرمایه تا حدی افزایش یابد تا به برطرف شدن رکود تورمی در کشور بینجامد.

رشیدی; ورود کارشناسان در عرصه تصمیم گیری

علی رشیدی - رییس انجمن اقتصاددانان ایران - بر استفاده بیشتر دولت‌ها از نظر کارشناسان اقتصادی تاکید کرد.

بکارگیری کارشناسان در تمامی بخش های مملکتی بخصوص اقتصاددان در حوزه‌های اقتصادی برای برطرف کردن موانع توسعه و بهبود شرایط اقتصادی در سال پیش رو بسیار لازم به نظر می رسد.

استفاده از کارشناسان قدرتمند و با برنامه ای که بتواند مستقل و بدون قصد و قرض همراه و مشاوری مناسب برای دولت باشند از ضرورت های سال ۹۲ ایران است.

بخشی; افزایش کارایی و بهره وری در تولید

علی بخشی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی- از کاهش تحریم‌ها و حمایت از تولید گفت.

افزایش کارایی و بهروری تولید کنندگان، تعامل با جامعه بین الملل و اعمال مدیریت صحیح و کارا در داخل از لازمه های تغییر و تحول در اقتصاد کشور است.

رفع تحریم‌ها و برقراری مدیریت کارا برای ایران ۹۲ ضرورت اول است.

شایان آرانی؛ آرزوهای بورسی-اقتصادی

شاهین شایان آرانی کارشناس ارشد اقتصادی و بازار سرمایه برای اقتصاد و بورس ایران آرزو کرد.

امیدوارم تا مساله مربوط به تحریم ها و حقوق هسته‌ای ایران به نحو احسن به پایان برسد. همچنین روابط اقتصادی در حوزه بانکداری و سرمایه ای به نحو مطلوبی فعال شود.

رییس جمهوری منتخب در سال جاری بتواند در تمامی حوزه‌ها از جمله اقتصادی از بهترین کارشناسان در کنار بکارگیری توانمندی‌های بالقوه کشور استفاده کرده فضای کشور را به سوی فضایی منطقی پیش ببرد.

کاهش تورم، آرامش و ثبات نظام اداری، بهبود نظام بانکی، حمایت افراد کارآفرین، رونق تولید و صادرات و بهبود فضای کسب و کار از نیازهای کشور است.

نگاهی به بازار سرمایه، با توجه به پتانسیلی که در آن وجود دارد به طور یقین موجب خواهد شد تا جزو بازارهای اول منطقه قرار گرفته و تاثیر گذار در رفاه عمومی و آسایش مردم باشد.

شقاقی؛ ثبات اقتصادی

وحید شقاقی شهری عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی و عضو برگزیده بنیاد ملی نخبگان معتقد است کامل ترین خواسته اقتصادی برای کشورمان، برقراری ثبات اقتصادی است.

دستیابی به تولید پررونق را در گرو برقراری ثبات اقتصادی است از این رو امیدواریم تا با مدیریت تلاطم و نوسان اقتصادی بتوان تولید را به اوج رساند.

کاهش تورم، هدایت نقدینگی، ثبات ارزی، ساماندهی شهرک های صنعتی و ثبات تمامی مولفه های اقتصادی با ایجاد ثبات اقتصادی تحقق می یابد و باید برای تحقق آن تلاش کرد.

افقه؛ تحقق خواسته‌های غیر اقتصادی برای اقتصاد

مرتضی افقه خواهان تحقق خواسته‌ای غیر اقتصادی است که نتایجی اقتصادی و غیر اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

امیدوارم امسال سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که به اصلاح برخی از بسترهای غیراقتصادی نظیر مسائل سیاسی، اجتماعی و ساختارهای فرهنگی که اغلب غیر توسعه‌ای و یا ضد توسعه‌ای بوده و در بسترهای اقتصادی حاکم شده اند بینجامد چراکه تا این مولفه‌ها به درستی اصلاح نشوند هیچ آرزوی اقتصادی برآورده نمی شود.

آرزو می کنم تا تمامی حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه توسعه‌ای شوند به گونه‌ای که همه جنبه‌های اقتصادی از جمله تولید، توزیع و اشتغال در اولویت اول نگرش و تصمیم گیری مسوولان قرار گیرد.

واعظی؛ تک نرخی شدن ارز

محمد واعظی استاد دانشگاه اصفهان از خواسته ارزی و اقتصادی گفت.

تحقق اقتصاد مقاومتی و برقراری ثبات ارزی و تک نرخی شدن ارز از ضروریات اقتصاد ایران است.

تقوی؛ تدبیر در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها

مهدی تقوی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم خواهان بازنگری در اجرای طرح هدفمندی یارانه هاست.

یارانه‌ها قانون مناسبی بود که انحراف از مصوبه اصلی آن تبعاتی را برای اقتصاد به همراه داشت که امیدوارم اگر قرار است فاز بعدی آن اجرایی شود با دقت بیشتر و عبرت از درس هایی که از فاز اول باقی مانده بتوان به گونه ای با تدبیر آن را ادامه داد که کمترین تورم و فشار را برای مردم به خصوص قشر متوسط و ضعیف به همراه داشته باشد.

پورفرج; اقتدار تولید

علیرضا پورفرج - عضو هیات علمی دانشگاه مازندران- اقتدار تولید را در شرایطی با نرخ بیکاری بیش از ۱۲درصدی بهترین آرزو برای کشور عنوان کرد.

هیچ رشد اقتصادی بدون استحکام تولید ممکن نیست و با حمایت از تولید و ایجاد اشتغال است که بخش عمده‌ای از مسائل اجتماعی و اقتصادی کشور بر طرف شده و پایه‌های خانواده‌ها مستحکم می شود.

در این شرایط هیچ انتظاری بر انتظار حمایت همه جانبه دولت فعلی و بعدی از تولید وجود ندارد.

کد خبر 23286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =