خبر حذف ارز مرجع برخی کالاهای اساسی در هفته‌های گذشته سبب تشدید مراجعه مردم به فروشگاه‌های زنجیره‌های و شتاب برای خرید کالاهایی مانند روغن نباتی شد، در عین حال می‌توان گفت با مدیریت اوضاع، آرامش در عرضه کالاهای اساسی برقرار و کمبود مشاهده نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش مهمی در حلقه توزیع کالاها دارند، به طوری که در قانون اصلاح نظام توزیع که از حلقه‌های هفتگانه طرح تحول اقتصادی دولت است بر توسعه این فروشگاه‌ها تأکید شده است، در واقع فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله ابزارهای گذار از نظام توزیع سنتی به نظام توزیع مدرن است که در این سبک از فروشگاه‌ها مصرف‌کنندگان می‌توانند تمام کالاهای مورد نظر خود را به یکباره تهیه کنند،البته عمده تمرکز فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ما بر توزیع کالاهای اساسی متمرکز شده است چرا که کمتر پیش آمده مردم برای خرید کالاهایی نظیر پوشاک، ظروف و سایر لوازم خانگی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید کنند لذا تمرکز عمده خانوار بر تهیه کالاهای اساسی و مواد غذایی از این فروشگاه‌هاست.

برای بررسی قیمت کالاهای اساسی و اصلی سبد خانوار به یکی از فروشگاه‌های شهروند در شهر تهران رفته و  نگاهی به قیمت‌ها داشتیم، بنابراین گزارش قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک 6900 تومان و برنج سبوس دارد 7400 تومان در فروشگاههای شهروند عرضه می‌شود،همچنین هر کیلوگرم رب در بسته‌بندی فلزی به قیمت 3600 تومان عرضه می‌شود.

بنابراین گزارش اسپاگتی 700 گرمی به قیمت 1500 تومان، اسپاگتی 1000 گرمی 1900 تومان و ماکارونی 500 گرمی به قیمت 950 تومان عرضه می‌شود که حکایت از آن دارد که قیمت این فرآورده‌های آردی نسبت به گذشته افزایش قیمت چندانی نداشته است. پیشتر عباس قبادی هم به فارس اعلام کرده بود که افزایش قیمت تضمینی گندم تا 750 تومان در هر کیلو تأثیر چندانی قیمت نان، آرد و فرآورده‌های آردی نخواهد داشت چرا که دولت در این بخش یارانه خواهد داد.

 

*تب خرید روغن نباتی فروکش کرد

اما این روزها بازار روغن‌نباتی با تلاطم‌هایی روبرو بوده است، اوج گیری مراجعه مردم به فروشگاه‌های زنجیره‌ای باعث شده است تا روغن نباتی به صورت محدود و سهمیه‌بندی عرضه شود، به همین دلیل هم رضا کرمی معاون بازرسی شورای اصناف اعلام کرد که عرضه روغن‌نباتی بدون محدودیت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام خواهد شد.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است در همین راستا در فروشگاهها شهروند روغن مایع 900 گرمی به قیمت 3770 تومان روغن مایع سرخ‌کردنی 900 گرمی،3330 تومان، روغن خوراکی غیرجامد خوراکی 4.5 کیلویی 17 هزارو 650 تومان و همچنین روغن نیمه‌جامد 5 کیلویی 17 هزارو 750تومان عرضه می‌شود.
نکته جالب توجه این است که تنها محصولات یک برند خاص در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهران در خصوص روغن عرضه می‌شود و نکته دیگر عدم عرضه روغن جامد در ابعاد و انداز‌ه‌های مختلف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهران است، در هر حال آنچه جلب توجه می‌کند این است که دیگر خبری از هیاهو برای خرید و ذخیره روغن نباتی نیست و تب خرید روغن فرو نشسته است، این همه نیز مرهون ورود به موقع رحیمی معاون اول رئیس جمهور است که اعلام کرد ارز مرجع کالاهای اساسی و از جمله روغن حذف نمی‌شود.

 

*ثبات قیمت‌ مواد گوشتی و پروتینی

علی‌رغم هیاهوی زیادی که در خصوص افزایش قیمت این محصولات به پا شده بود اما به نظر می‌رسد در بخش مواد پروتینی و گوشتی قیمت‌ها نسبت به اسفندماه سال گذشته تغییر چندانی نکرده و حداقل در بخش محصولات بسته‌بندی قیمت‌ها مثل سابق است، به طوری که گوشت چرخ‌کرده مخلوط در فروشگاه‌های شهروند به قیمت هر کیلوگرم25 هزارتومان، راسته گوسفندی 43 هزار تومان، سردست گوسفندی 33790 تومان، خورشتی گوسفندی 36400 تومان و ران گوسنفدی 34135 تومان عرضه می‌شود.

همچنین هر کیلوگرم گوشت منجمد وارداتی گوساله نیز 16700 تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهران عرضه می‌شود.

 

* شایعات بی اساس درباره گرانی قند و شکر

علی‌رغم اخبار مختلفی که در خصوص افزایش قیمت شکر تا هر کیلوگرم 2500 تومان منتشر شده است اما شکر بسته‌بندی 900گرمی در فروشگاههای شهروند هر کیلوگرم 1800 تومان و قند 700 گرمی 1750 تومان عرضه می‌شود.

به گزارش فارس قیمت هر کیلوگرم نخود 900 گرمی 5700 تومان، عدس وارداتی 900 گرمی 6530 تومان، لوبیا چشم‌بلبلی 900 گرمی 7750 تومان، لپه 900 گرمی 6790 تومان، لوبیای قرمز 900 گرمی 6400 تومان و لوبیای چیتی 900 گرمی 8900 تومان عرضه شده است.

خبرنگار فارس پس از فروشگاههای شهروند به سمت فروشگاه هایپراستار تهران در بزرگراه شهید باکری رفت. در بدو ورود به این فروشگاه سرمایه‌گذاران خاراجی هم آرامش بازار و همچنین وفور کالا در بخش‌های مختلف جلب توجه می‌کند. هایپراستار از جمله  فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که توسط سرمایه‌‌گذاری خارجی و توسط سازمان سرمایه‌گذاری ایجادشده است.

این فروشگاه به لحاظ داشتن امکاناتی نظیر پارکینگ مناسب و همچنین محیط آرام و مناسب برای خرید از جمله مراکز خرید مهم برای اهالی پایتخت به حساب می‌آید.

 

*جای خالی روغن جامد در فروشگاه‌ها

در همان ابتدا به سمت محل عرضه روغن‌نباتی می‌رویم، وفور عرضه و آرامش در آن کاملا محسوس است، اما نکته جالب توجه در فروشگاه هایپراستار تهران هم عدم عرضه هر نوع روغن جامد در این فروشگاه بود و تنها روغن سرخ‌کردنی 710 گرمی و محصولات یک برند خاص به قیمت 4270 تومان عرضه می‌شد.

پیش از این محمد نصرتی رئیس اتحادیه قنادان تهران به فارس گفته بود حتی با افزایش قیمت 30 درصدی هم باید قیمت روغن جامد 16 کیلوگرمی 64 هزار تومان باشد اما متأسفانه این نوع روغن به قیمت 90 هزار تومان عرضه شده و محدودیت عرضه آن هم وجود دارد.
 
برخی صنایع مانند نان فانتزی، شیرینی پزی ها و کنسرو فقط از روغن جامد استفاده می‌کنند و کمبود روغن جامد علامت خوبی برای این صنایع نیست.

گذری به بخش‌های فروشگاه هایپراستار حکایت از آن دارد که مردم همچنان از کالاهای اساسی در فروشگاههای زنجیره‌ای بیشترین استقبال را می‌کنند،البته قیمت محصولات پروتئینی از این فروشگاه از فروشگاههای شهروند کمی گرانتر بود به طوری که گوشت چرخ کرده مخلوط به قیمت 29 و 31 هزار تومان عرضه می‌شد، اما قیمت میوه، سبزی و تره‌بار در این فروشگاه تقریباً با میادین میوه و تره‌بار تهران رقابت می‌کند به طوری که در این فروشگاه قیمت گوجه فرنگی با کیفیت بسیار مرغوب زیر قیمت هر کیلوگرم 2 هزار تومان عرضه می‌شود و محصولات بسته‌بندی نیز نظیر حبوبات، برنج، فرآورد‌های آردی نظیر ماکارونی و اسپاگتی نیز با 10 درصد زیر قیمت درج شده بر روی کالا عرضه می‌شود.

از قوانین جالب در فروشگاه هایپراستار می‌توان به تعویض و برگشت کالا اشاره کرد به طوری که اگر مشتری از خرید خود راضی نباشد می‌تواند آن را تا دو هفته بعد از خرید با ارائه رسید عودت دهد و کالای عودت داده شده باید امکان فروش مجدد داشته باشد لذا کالاهای نظیر مجله، کتاب، لباس زیر، لباس شنا، مواد لبنی و منجمد امکان استرداد ندارند.

از نکات جالب دیگر در این فروشگاه می‌توان به کالاهای اشاره کرد که پیشنهاد ویژه فروشگاه به مشتریان است و از تخفیف ویژه برخوردار است و تقریباً می‌توان در تمام گروههای کالایی پیشنهادهایی از این دست را مشاهده کرد.

به طور کلی می‌توان گفت آرامش در فروشگاههای زنجیره‌ای پایتخت برقرار است، شاید مشکل موجود در فروشگاه‌ها عدم عرضه روغن جامد است که امید می‌رود در این خصوص هم مسئولان پاسخگویی را داشته باشند.

گزارش از: رضا کیمیایی

کد خبر 23394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =