درحالی که بازار همچنان با کمبود کره مواجه است، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمایل واردکنندگان و تولیدکنندگان به افزایش قیمت کره خبر می دهد.

حسن رادمرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ آخرین وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی با تاکید بر این‌که ذخایر 10 قلم کالای اساسی در حد مطلوبی قرار دارد، تصریح کرد: البته شاید در بعضی از مواقع و ایام خاص شوک‌هایی به بازار وارد شده ولی معمولا عوامل مختلفی در وارد‌شدن این شوک‌ها موثر بوده است.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین عوامل مناسبت‌های خاص است که در آن ایام، تقاضا بیش از نیاز است.

رادمرد با بیان این‌که ایام‌ خاص و پر تقاضا در ایران بیش از سایر کشورهای جهان است ادامه داد: این کثرت مراسم و افزایش تقاضا بازار را با شوک مواجه می‌کند و برنامه‌ریزی‌های دولت نیز برای پوشش این حجم تقاضاست.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در این ایام کالا بیش از اندازه در اختیار مردم قرار می‌گیرد و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود کمبود کالایی در بازار حس نمی‌شود.

 

واردکنندگان کره به دنبال افزایش قیمت آن هستند


وی با تاکید بر این‌که در مورد کره شرایط به دلیل بحث ارز مرجع و ارز مبادله‌ای کمی متفاوت‌تر بوده است، تصریح کرد: حدود 22هزار و 500 تن کره در گمرک موجود است که برای چهار تا پنج ماه آینده نیاز مردم را تامین می‌کند.

رادمرد با بیان این‌که قرار است ترخیص این کره‌ها از گمرک به زودی تعیین تکلیف شود، بیان کرد: البته به دلیل تاخیر زیاد ایجاد شده در تخصیص ارز مرجع، وارد‌کنندگان تمایل دارند که از بانک مرکزی ارز نگیرند و با یک قیمت تمام شده مشخص کره را به فروش رسانند.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: اما نظر ما این است که ارز مرجع کره تخصیص داده و کره با قیمت مشابه قیمت قبلی عرضه شود.

به گفته وی وارد‌کنندگان می‌خواهند قیمت‌های جدید ارائه کرده و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز قیمت‌گذاری جدیدی برای کره انجام دهد ولی مذاکرات برای عدم افزایش قیمت کره هم‌چنان ادامه دارد.

رادمرد تاکید کرد: تمام مذاکرات ما به این دلیل است که می‌خواهیم ارز کره را تامین کرده و قیمت آن را در بازار تغییر ندهیم. البته بخشی از کالاهای موجود در گمرکها انباشته شده که به ضرر کشور است. این کالاها باید زودتر ترخیص شده که یا دپو شود یا در شبکه‌های توزیع قرار گیرد.

 

کره باید ارز مرجع دریافت کند


معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که کره جزو کالاهای اساسی است و باید ارز مرجع بگیرد. حال مذاکره برای تعیین تکلیف آن به چه دلیل است، خاطر نشان کرد: براساس آخرین مکاتبات ما با بانک مرکزی صراحتا اعلام شده که ارز مرجع کره باید تامین شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که اگر بانک مرکزی ارز مرجع کره را تامین نکند، قیمت آن چقدر افزایش می یابد اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که کره حتما با قیمت قبلی در شبکه‌ها توزیع شود اما اگر تامین ارز مورد نیاز صورت نگیرد و این پیشنهاد عملی نشود، باید فکر جدیدی برای آن کرد.

 

هنوز معلوم نیست ارز مرجع کره حذف شود


رادمرد ادامه داد: اصلا معلوم نیست که ارز مرجع کره حذف می‌شود. نه می‌شود گفت که ارز مرجع کره حذف می‌شود و نه می‌توان گفت که ارز مرجع آن حذف نمی‌شود.

وی با تاکید بر این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تنظیم بازار به دنبال آن است که برای واردات کره و سایر کالاهای اساسی از ارز مرجع استفاده شود، بیان کرد: ما به دنبال این هستیم که قیمت‌ها تغییری نداشته باشد.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که بالاخره کره افزایش قیمت خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: فعلا هیچ افزایش قیمتی نداریم. برای آینده هیچ تصمیم و برنامه‌ریزی نمی‌توان داشت. همه سازوکار تامین ارز مرجع از سوی بانک مرکزی تعریف شده است. در بحث کره کمی مشکل وجود دارد که در کارگروه تنظیم بازار نیز به زودی بررسی و برای آن تعیین تکلیف می‌شود.

رادمرد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در حال حاضر ذخایر استراتژیک روغن در کشور چقدر است خاطر نشان کرد: ذخایر روغن یک دوره‌ی سه ماهه دارد که کالا با جمعیت فعلی و سرانه‌ی مصرف عددی می‌شود که آن عدد نیاز سرانه استراتژی و نیاز سرانه مصرفی است.

 

ذخایر استراتژیک فعلی روغن 360هزار تن است


وی با بیان این‌که میزان سرانه‌ی مصرفی روغن در کشور 1.5 میلیون تن است، گفت: از این‌رو در هر ماه به 120 هزار تن روغن نیاز داریم و این در حالی است که ما برای ذخایر استراتژیک مشکل نداریم و هم ارز و هم کالا برای یک دوره زمانی مشخص تعیین شده است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: 40 درصد از روغن وارداتی برای مصارف صنف و صنعت است زیرا روغن بیشترین مصرف را در صنایع غذایی دارد. ما به دنبال تامین مواد اولیه هم برای کارخانه ها و هم مصارف خانوار هستیم.

رادمرد در پاسخ به این سوال که با توجه به این‌که ذخایر روغن تا یک دوره‌ سه‌ ماهه‌ پاسخ‌گو است و از سوی دیگر مصرف ماهانه روغن 120 هزار تن است آیا برای سه ماه آینده 360 هزار تن ذخیره در کشور موجود است گفت: بله این ذخایر وجود دارد.

 

30-40 درصد روغن با رز مبادله‌ای وارد می‌شود


وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که 100 هزار تن روغن خام که ماه قبل توزیع شد با چه قیمتی در اختیار کارخانه‌ها قرار گرفت، خاطر نشان کرد: روغنی که در اختیار کارخانه‌ها قرار دادیم با ارز مرجع بود. روغن خام وقتی وارد می‌شود به مخازن می‌رود و در آنجا براساس جدول تولید در بین کارخانه ها توزیع می‌شود. کارخانه ها روغن را تولید کرده و از آنجا بخشی به صنف و صنعت و بخشی برای مصارف خانوار در نظر گرفته می‌شود.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: یک بخش از روغن خام را نیز خود کارخانه ها و تجار وارد می‌کنند. به عبارتی 30 تا 40 درصد از روغن مورد نیاز را تجار با ارز مبادله‌ای وارد می‌کنند.

کد خبر 23673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =