برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت در قالب 15 ماده به تمامی معاونان مدیران عامل و روسای سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات تابعه و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ابلاغ شد.

این سند دربرگیرنده اهداف کلان بخش‌های صنعت، معدن و تجارت در راستای چشم‌انداز 1404 و با توجه به جایگاه این بخش‌ها در اقتصاد کشور اولویت‌های تولید، خدمات و صادرات با ارزش افزوده بالا، تجارت، خط‌مشی‌ها، راهبردها و زیرساخت‌های نرم است.بخش صنعت، معدن و تجارت با توجه به سهم 40 درصدی از تولید ناخالص داخلی مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور است که تعامل زیادی با سایر بخش‌های جامعه‌ دارد و بدین منظور دستیابی به تصویر جامع، یکپارچه، دقیق، صحیح، هم‌راستا با ارزش‌های اسلامی و به‌ هنگام از حال و آینده بخش صنعت، معدن و تجارت اجتناب‌ناپذیر می‌کرد.در قالب برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت و در راستای ماده «150» قانون برنامه پنجم توسعه، مطالعات وسیع و مناسبی پیرامون تحولات گذشته، وضع موجود و چشم‌انداز آینده در راستای تحقق اهداف کلان کشور صورت گرفته است.
در این برنامه از همفکری تشکل‌های بخش خصوصی، اساتید دانشگاه، خبرگان و صاحبنظران بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری استفاده شده است. ستاد برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت به ریاست قائم مقام وزیر تشکیل و کتاب سطح کلان این برنامه نیز اخیرا منتشر شده است.نهایی‌سازی اسناد برنامه راهبردی، تهیه پیش‌نویس لوایح، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم و سیر مراحل تصویب‌ آنها، آموزش و فرهنگ‌سازی برنامه راهبردی، مدیریت و راهبری اجرای پروژه‌های زیرساختی و اصلاح فرآیندها و ساختار سازمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله ماموریت‌های ستاد یادشده به شمارمی‌رود.همچنین مدیریت منابع انسانی در دوران‌ گذار، هماهنگی بین‌بخشی و تعامل با سایر دستگاه‌های حاکمیتی، نهادهای عمومی، اصناف و تشکل‌های صنعتی و معدنی نیز بر عهده این ستاد است.معاونت برنامه‌ریزی نیز موظف است تا پایان بهمن‌‌ماه هر سال، اهداف سالانه بخش (در راستای اهداف مندرج در ماده «2») و برنامه‌های عملیاتی واحدهای تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت (در راستای خط‌‌مشی‌ها و راهبردهای مندرج در ماده «6» و «7») را تدوین و ابلاغ کند.به گزارش ایسنا، برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت در حالی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد که طی چند هفته گذشته برخی صاحبنظران و کارشناسان نسبت به شیوه تدوین این برنامه انتقادات زیادی را مطرح کردند. از جمله مسعود نیلی، مجری تدوین نخستین استراتژی صنعتی کشور در 10 سال پیش طی اظهاراتی به شدت از نحوه تدوین برنامه راهبردی انتقاد کرده و حتی گفته نمی‌داند چه اسمی را باید برای برنامه راهبردی تدوین‌شده بگذارد!
معاون سازمان ملی استاندارد هم با انتقاد شدید از نحوه تدوین برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت گفت که در این برنامه توجه چندانی به مباحث مربوط به استاندارد و ارتقای کیفیت تولیدات صنعتی نشده است.به گفته بهادر کاظمی «به طور کلی طرح موضوع تدوین برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت در چنین زمانی اشکال داشت. مگر می‌شود در شش ماهه آخر دولت برنامه بلندمدت نوشت؟ این برنامه باید در سال‌های 84، 85 نوشته می‌شد. گذاشتند در شش ماهه آخر دولت برنامه توسعه صنعتی را نوشتند. بنابراین دولت بعدی بیاید حتی آن‌را ورق هم نمی‌زند»!این در حالی است که به تازگی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که جداول خالی موجود در برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت به مرور با کمک تشکل‌های صنعتی، صنفی و تجاری تکمیل خواهد شد.

کد خبر 23787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =