تازه ترین گزارش بانک مرکزی از رشد 72 درصدی قیمت مواد غذای پایتخت نشینان طی یک سال خبر می دهد.

علی پاکزاد: بانک مرکزی با بیش از 6 ماه فاصله، بلاخره گزارش های مربوط به قیمت خرده فروشی مواد خوراکی در شهر تهران را منتشر کرده است.

 این گزارش که آخرین آن مربوط به هفته منتهی به 24 خردادماه است نشان از افزایش چشم گیر قیمت اقلام خوراکی دارد به طوری که متوسط افزایش قیمت 24 قلم اصلی این سبد مصرف در مقایسه با هفته مشابه سال 91 معادل 72 درصد بوده است.

نکته جالب دیگر آنکه در فهرست اقلام منتشر شده در مقایسه با سال 91، پرتقال و کره پاستوریزه از سبد مصرف حذف شده اند، البته در مورد پرتقال به دلیل آنکه میوه فصل نیست حدف قابل قبول است ولی حذف کره پاستوریزه از سبد مصرف اقلام خوراکی مردم تهران آنهم در گزارش بانک مرکزی نکته جالبی است که لابد دلیل آن عدم توزیع کره پاستوریزه و رشد قیمت آن است.

در حدود یک ماهی است که در عمل عرضه این محصول لبنی در سطح خرده فروشی ها به صفر نزدیک شده بود و  به صورت محدود در اختیار خرده فروشی ها قرار می گرفت و زیر میزی به مشتری ها عرضه می شد، گفته می شد دلیل اصلی این مسئله عدم واردات آنهم به دلیل عدم تخصیص ارز به این محصول بوده است.

در فهرست منتشر شده بانک مرکزی سیب زمینی با رشد 247 درصدی قیمت در مقایسه با سال 91 رکورددار گرانی در میان اقلام خوراکی بوده است. مقایسه قیمت های سال 92 با قیمت های پیش از هدفمندی نشان می دهد که اقلام اساسی مواد غذایی (26 قلم انتخاب شده از کل سبد رصد شده توسط بانک مرکزی) شاهد افزایش 183 درصدی قیمت هاست.

نکته جالب مقایسه این سبد با میزان یارانه نقدی است، در هفته پایانی خردادماه سال 89 و قبل از آغاز هدفمندی با 45500 تومان یارانه نقدی امکان خرید معادل 76 درصد از سبد 26 قلمی (به میزان هر قلم کالا یک کیلوگرم، به جز یک تخم مرغ که یک شانه محاسبه شده است) برای مصرف کنندگان وجود داشت. در هفته پایانی خردادماه سال 92 یارانه نقدی 45500 تومانی به سختی قدرت خرید یک چهارم این اقلام را فراهم می سازد.


 

کد خبر 24026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =