دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران با اشاره به اینکه تامین نشدن PET موردنیاز صنایع از سوی شرکت بازرگانی پتروشیمی بسیاری از واحدهای تولیدی را با بحران مواجه کرده است، گفت: هفته گذشته در حالی بیش از 20 هزار تن تقاضا برای PET وجود داشت که فقط 3000 تن از این محصول در بورس کالا عرضه شد.

پیمان فروهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: عرضه اندک PET در بورس کالا و تاخیر در تحویل این محصول به کارخانه‌های تولیدی باعث شد تا قیمت PET ظرف کمتر از 10 روز گذشته از کیلویی حدود 4400 تومان به بیش از 5500 تومان برسد.

او با اشاره به اینکه به دلیل کمبود PET برخی کارخانه ها از جمله واحدهای تولید آب معدنی در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند، افزود: با توجه به قرار داشتن در فصل تابستان و فصل اوج مصرف آب معدنی فعالیت کارخانه‌های تولید آب معدنی نیز باید به اوج خود برسد اما کمبود عرضه PET در بورس کالا واحدهای تولیدی را دچار بحران کرده است.

وی افزود: اگر ما در پرداخت پول PET خریداری شده تاخیر کنیم باید جریمه دیرکرد پرداخت کنیم اما تاخیر در تحویل PET موردنیاز کارخانه‌ها مشمول هیچ جریمه دیرکردی نمی‌شود.

فروهر در پاسخ به این سوال که دلیل عرضه اندک PET در بورس کالا چه بوده است؟ توضیح داد: گفته می‌شود تولید پتروشیمی‌ها به دلیل تحریم با مشکل روبرو شده است. با این وجود ما اعتقاد داریم پتروشیمی قادر است PET بیشتری را در بورس عرضه کند اما به هر دلیلی این کار را نمی‌کند. متاسفانه در این مدت هیچ یک از مسئولان شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز پاسخگوی دلیل کاهش عرضه PET در بورس کالا نبوده‌اند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران با اشاره به اختلاف 2000 تومانی به وجود آمده بین قیمت PET در بورس کالا و قیمت آن در بازار آزاد گفت: متاسفانه واحدهای تولیدی به دلیل دریافت نکردن به موقع PET موردنیاز خود با هدف جلوگیری از توقف فعالیت‌هایشان به بازار آزاد مراجعه و مواد موردنیاز خود را با قیمت‌های بسیار بالا از طریق دلالان و واسطه‌ها تامین می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از صنایع مصرف‌کننده PET در کشور مانند روغن نباتی، لبنیات، آب معدنی، نوشابه، کنسرو، آبمیوه ، شوینده، پلاستیک و محصولات پلیمری و صنایع بهداشتی و آرایشی با بحران کمبود مواد اولیه و خطر تعطیلی مواجه شده‌اند.

کد خبر 24197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =