معاون وزیر صنعت از توافق بانک مرکزی و وزارت صنعت برای ترخیص کشتی‌های کالاهای اساسی در بنادر کشور از امروز بدون هیچ افزایش قیمتی خبر داد و گفت:با قیمت ۸۰۰ تومانی خرید گندم و شرایط مرزی و حمل گندم امکان قاچاق این کالا وجود ندارد.

عباس قبادی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد نتیجه جلسه شرکت بازرگانی دولتی به نمایندگی از وزارت صنعت با بانک مرکزی در روز چهارشنبه هفته گذشته اظهار داشت: طی این جلسه توافق خوبی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت انجام شد و براساس آن، کلیه کالاهای اساسی که در بنادر وجود دارد و به دلیل مشکلات ارزی ترخیص نشده‌اند از امروز ترخیص می شود.

وی افزود: از امروز کلیه کالاهای اساسی و نهاده های دامی ترخیص نشده در بنادر ترخیص خواهد شد و مشکلاتی که برای برخی کالاها در کشور وجود داشت برطرف می‌شود. ترخیص این کالاها با قیمت‌های قبلی بوده و هیچ افزایشی نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در مورد مسائلی که برای قاچاق گندم از کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: گندم کالایی است که تنها با کامیون امکان حمل آن وجود دارد و در حال حاضر با توجه به شرایطی که مرز ایران و عراق دارد امکان قاچاق گندم از این مرز بسیار اندک است و با توجه به اینکه گندم باید به وسیله کامیون حمل شود چنین امکانی برای قاچاق آن وجود ندارد.

قبادی با بیان اینکه کل نیاز کشور عراق به گندم با ۳۰ میلیون نفر جمعیت ۴ میلیون تن است گفت: این کشور ۱.۷ میلیون تن گندم را در داخل تولید می‌کند و ۲.۷ میلیون تن را وارد می‌کند بنابراین کل نیازهای وارداتی آن حدود ۲.۵ میلیون تن است و با توجه به شرایطی که برای مرزها وجود دارد امکان قاچاق این کالا نیست.

وی ادامه داد: امکان قاچاق گندم به سایر کشورهای همسایه نیز وجود ندارد زیرا اکثر آنها صادرکننده هستند. بنابراین نباید مشکلات تولید و بهره‌وری را با نسبت دادن آن به قاچاق از یاد برد. در حال حاضر در داخل کشور استانداری‌ها اجازه نمی‌دهند گندم از آن شهر و استان خارج شود.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه بازرگانی دولتی آمادگی این را دارد که در هر نقطه از کشور ماشین‌هایی را برای خرید گندم ارسال و پول آن را همان زمان پرداخت کند، تصریح کرد: در حال حاضر با پیگیری‌هایی که وزارت صنعت انجام داد قیمت خرید تضمینی گندم از ۷۲۰ تومان در هر کیلو به ۸۰۰ تومان افزایش یافت و این قیمت همان قیمت جهانی است. بنابراین هیچ توجیهی برای قاچاق گندم وجود ندارد.

قبادی با اشاره به اینکه واردات در کشور با توجه به اینکه نه ریال و نه ارز آن به راحتی فراهم نمی‌شود، کار سخت و طاقت‌فرسایی است گفت: یک سوم نیاز کشور از داخل تامین می‌شود و دو سوم آن باید وارد شود. در حال حاضر با توجه به موافقت رئیس جمهور خرید تضمینی گندم با قیمت ۸۰۰ تومان که نرخ پیشنهادی وزارت صنعت بود انجام می‌شود البته هنوز ابلاغیه آن نیامده است.

وی در پایان تصریح کرد: در مورد میزان ذخیره‌سازی کشور نیز نسبت به سال گذشته در وضعیت بهتری قرار داریم.

کد خبر 24325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =