مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مابه‌التفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و ارز ۱۲۲۶ تومانی برای ارزان‌تر تمام شدن کالاهای اساسی را باید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری پرداخت کند.

عباس قبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است مابه‌التفاوت نرخ ارز کالاهای اساسی را شرکتی مثل شرکت بازرگانی دولتی باید بدهد، اظهار داشت: در بودجه چنین موضوعی پیش‌بینی نشده است.

وی افزود: اما می‌دانم که در بودجه سال جاری مبلغی برای اختصاص به این موضوع در نظر گرفته شده، لذا مابه‌التفاوت نرخ ارز کالاهای اساسی را باید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و راهبردی ریاست جمهوری پرداخت کند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر ارز  تک نرخی شده است و برای ارزان شدن کالاهای خاصی باید معاونت راهبردی تصمیم‌گیری کند، گفت: تاکنون هیچ کالایی با ارز جدید وارد شبکه نشده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر کالاهایی که در بنادر جنوبی کشور در انتظار ترخیص هستند چه تکلیفی دارند، گفت: ترخیص یک میلیون تن کالای اساسی از بنادر جنوبی کشور آغاز شده است، برخی از کالاها که ثبت سفارش شده با ارز 1226‌و برخی دیگر با ارز به نرخ مبادله‌ای ترخیص می‌شوند.

وی افزود: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و راهبردی ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرد که چه کالایی با چه ارزی وارد کشور شود.

به گزارش فارس، محمود بهمنی صبح امروز به فارس اعلام کرده است: بانک مرکزی نمی‌تواند و نباید علاوه بر تأمین ارز کالاهای وارداتی، مابه‌التفاوت ریالی را نیز در اختیار واردکنندگان قرار دهد، منابع در بودجه پیش‌بینی شده و شرکتی مانند بازرگانی دولتی باید آن را بپردازد. بانک مرکزی هیچ گونه محدودیتی برای تخصیص ارز به قیمت مصوب بودجه برای واردات کالاهای اساسی ندارد و به هر میزان اعتبارات اسنادی ثبت شود، ارز مورد نیاز را در اختیار آنان قرار می دهیم.

کد خبر 24409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =