۰ نفر
۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۴۲

دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه 11 هزار تن کره در گمرک در انتظار تخصیص ارز است، گفت: در حالی که بخشنامه‌ها و مصوبات زیادی برای پرداخت ارز به کالاهای دپو شده در گمرک صادر شده است، اما هیچ‌کدام مکانیزم درست تخصیص ندارد.

رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که چرا به رغم تصویب مجلس در اختصاص ارز مرجع به کالاهای اساسی، ارز برای ترخیص کره دپو شده در گمرک اختصاص نمی‌یابد، گفت: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای نرخ ارز مرجع 1226 تومان را به 2477 تومان تغییر داد و به واردکنندگانی که می‌خواهند ارز 2477 تومان بدهند.

روز گذشته اعلام شد تخصیص ارز مرجع به کره از اول مرداد قطع شده است و از گمرک ترخیص نمی‌شود.

دبیر انجمن صنایع لبنی افزود: اگر وزارت صنعت کتبا اعلام کند که به وارد کنندگان ارز مرجع 2477 تومان بدهند، مشکل برطرف می‌شود و این کالاها با این ارز ترخیص خواهد شد.

وی ادامه داد: مشکل این است که اگر کالاهای موجود در گمرک با ارز 2477 تومان ترخیص شود، قیمت برای مصرف کننده دوبرابر می‌شود.

به گفته باکری اکنون 11 هزار تن کره در گمرک موجود است که در انتظار تخصیص ارز است.

باکری در پاسخ به اینکه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است که مابه‌التفاوت ارز 2477 و 1226 تومان را دولت به صورت یارانه پرداخت کند، گفت: وزارت صنعت می‌گوید هیئت وزیران مصوب کرده است 2.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای یارانه کالاهای اساسی پرداخت شود، اما باز هم مشخص نشده است که آیا این دلارها با نرخ 2477 یا 1226 تومان تبدیل شود.

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: به نظر می‌رسد وضعیت به همین روال ادامه می‌یابد، تا دولت یازدهم بیاید و وضعیت را روشن کند.

به گزارش فارس 22 هزار تن کره از 5 ماه پیش وارد کشور شده است که طی دو ماه گذشته حدود نصف این میزان ترخیص شده است، اما هنوز 11 هزار تن کره در گمرک باقی مانده است.

کد خبر 24464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =