آب و هوای خشک در آرژانتین، کشاورزان این کشور را که یکی از تولیدکنندگان بزرگ غله آمریکای جنوبی به شمار می‌رود، به کاشت سویا به جای ذرت ترغیب کرده است.

به گزارش ایسنا، آب و هوای خشک به مشکلات دیگر مانند هزینه‌های رو به صعود کاشت ذرت، کاهش بها در بازار جهانی و محدودیت‌های صادراتی دولت برای تولیدکنندگان این غله افزوده می‌شود.
زمان کاشت حدود یک هفته دیگر آغاز می‌شود اما آب و هوای خشک پرسش‌هایی را در مورد تولید، آن هم در شرایطی که آرژانتین در مقام تامین کننده بزرگ ذرت چین ظاهر شده، مطرح کرده است.
نخستین محموله بزرگ ذرت آرژانتین ماه گذشته به چین رسید و این کشور آمریکای جنوبی را به عنوان رقیبی برای آمریکا معرفی کرد که مدت‌ها این بازار را تحت سلطه داشته است.
در این شرایط باید کشاورزان آرژانتینی تصمیم بگیرند دست به ریسک زده و با انتظار بارندگی، ذرت بکارند یا به جای آن به کاشت سویا روی بیاورند که ارزان‌تر بوده و پرورش آن راحت‌تر است.
آرژانتین سومین صادرکننده بزرگ هر دو محصول در جهان است. در این بین پیش بینی شده مناطق اصلی تولید ذرت در آرژانتین بارندگی اندکی در پایان هفته جاری دریافت کنند.
بیشتر این مناطق در ماه اوت هیچ بارندگی نداشتند و مناطق که بارندگی داشتند، میزان بارندگی در آنها کمتر از 50 درصد اوت سال 2012 بود. بارندگی در روزهای آتی ممکن است برخی از کشاورزان را به کاشت ذرت تشویق کند در غیراینصورت ممکن است به سویا رو بیاورند که حساسیت کمتری نسبت به شرایط آب و هوایی دارد، بذرافشانی آن ارزان‌تر بوده و تحت محدودیت‌های صادراتی دولت که شامل گندم و ذرت می‌شود، قرار نمی‌گیرد.
بر اساس گزارش رویترز، دولت آرژانتین به منظور کنترل تورم، میزان گندم و ذرت قابل صادرات را محدود کرده تا تامین نیاز داخلی را تضمین کند اما کشاورزان می‌گویند این محدودیت که ممکن است تا پایان سال افزایش یا کاهش داده شود، کاشت محصول را غیرممکن کرده و با کاهش رقابت میان خریداران، امکان کسب سود را برای تولیدکنندگان از بین برده است.
قیمت‌های جهانی نیز زمینه را برای کاشت سویا تقویت کرده زیرا در شرایطی که بهای ذرت در بازار جهانی بیش از 30 درصدی در سال جاری میلادی کاهش یافته، بهای معاملات سویا یک درصد بالا رفته است.
همچنین در آمریکا که بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده ذرت است، کشاورزان آماده برداشت این محصول می‌شوند که پیش‌بینی می‌شود بزرگ‌ترین محصول برداشت شده تاکنون باشد.
در صورت درست درآمدن این پیش‌بینی، قیمت‌های جهانی اندک برای ذرت ادامه خواهد داشت در حالیکه قیمت‌های سویای آمریکا با احتمال کاهش تولید آن به دلیل آب و هوای خشک رو به افزایش بوده است.
برای این دلایل کشاورزان آرژانتینی ممکن است ریسک مختل شدن چرخش محصول که برای تازه نگه داشتن خاک لازم است را نادیده گرفته و در فصل زراعی جاری سویا بکارند.
به گفته تحلیل‌گران، محصول سویای آتی آرژانتین ممکن است رکورد تولید 52.7 میلیون تن که این کشور در فصل زراعی 2010 - 2009 بر جای گذاشت را بشکند.
وزارت کشاورزی آمریکا پیش‌بینی کرده که برداشت ذرت آرژانتین در فصل زراعی 2014 - 2013 به 27 میلیون تن در مقایسه با 26.5 میلیون تن در فصل زراعی گذشته خواهد رسید اما تاخیر در کاشت به دلیل مزراع خشک ممکن است بازده احتمالی ذرت را کاهش دهد.
ذرت آرژانتین برای داشتن حداکثر بازده باید در فاصله 15 سپتامبر تا 15 اکتبر کاشته شود.

کد خبر 25026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =