مشاور اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه باید بیشتر مواظب رفتار دولت باشیم تا حجم پول افزایش پیدا نکند، گفت: ثبات سیاست‌های پولی برای نزولی‌شدن تورم حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهور امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان این‌که هم‌اکنون فشار تأمین مالی بر روی سیستم‌های بانکی است، بیان کرد: بنگاه‌های بزرگ دولتی از منابع بانکی استفاده می‌کنند و بازار سرمایه فقط بازار مبادله است.

نیلی با بیان این‌که باید نقش بازار سرمایه در تامین مالی پررنگ‌تر شود، تصریح کرد: بانک‌ها باید فقط در تامین سرمایه در گردش فعال شوند.

مشاور اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: بازار اوراق مشارکت باید فعال شود و بنگاه‌های اقتصادی از این طریق منابع جمع‌آوری کنند.

به گفته نیلی چهار مساله‌ی مهم در بهبود محیط کسب و کار نقش اساسی دارد که توانمندی بخش خصوصی، توجه در خصوصی‌سازی‌های جدید، شبه دولتی‌ها و اصلاح قوانین و ورشکستگی‌ها از جمله این موارد است.

وی با تاکید بر اصلاح بازار گفت: رفتار دولت در بازار ارز باید قابل پیش‌بینی باشد و مشخص کند که در سال به چه میزان ارز نیاز دارد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور درباره‌ی رابطه بین بازار انرژی و بازار ارز با تاکید بر این‌که باید هدفمندی یارانه‌ها اصلاح شود، تصریح کرد: برای انجام این اصلاح باید قیمت انرژی به صورت یکباره یا ظرف چند سال افزایش یابد.

نیلی ادامه داد: پرداخت‌های نقدی یارانه‌ها در حال حاضر غیرمتناسب با درآمد‌های واصله از اجرای این قانون است و هم‌چنین در مرحله‌ی بعدی یارانه‌ها باید به گروه‌های هدف پرداخت شود، چون با این شیوه بار تورمی در کشور به وجود می‌آید.

به گفته مشاور اقتصادی رییس جمهور اصلی‌ترین مساله‌ی کشور در سال‌های پیش‌رو مساله‌ی اشتغال است اما به این نکته باید توجه کرد که اصلاحاتی که در مساله‌ی ارز، یارانه‌ها، سیستم بانکی و خصوصی‌سازی انجام می‌شود در مرحله‌ی اول مدتی شاهد رکود و سپس موجب رونق اقتصادی می‌شود.

کد خبر 25355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =