هیچ‌کس نوشیدنی گرم دوست نداشته و انتظار برای سرد شدن آن خوشایند نیست از این ر یک شرکت مستقر در لندن دستگاه جدیدی ابداع کرده که طی 45 ثانیه می‌تواند هر نوشیدنی را سرد می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دستگاه «Rapidcool» می‌تواند بطری‌های نوشیدنی را از دمای اتاق ظرف کمتر از 45 ثانیه به چهار درجه سانتیگراد برساند.

این محصول شرکت Enviro-Cool موفق به دریافت کمک هزینه پژوهشی 760 هزار پوندی از اتحادیه اروپا شده است.

این سرمایه‌گذاری بر اساس پتانسیل این محصول برای کاهش چشمگیر الزامات انرژی در راهروهای خنک‌ساز سوپرمارکت‌ها بوده است.

مخترعان این محصول امیدوارند که Rapidcool به خریداران اجازه دهد تا با قرار دادن قوطی‌های نوشیدنی گرم موجود در قفسه‌ها در این دستگاه،‌ بدون تلف کردن وقت بتوانند از آن لذت ببرند.

در سراسر اروپا، یخچال‌ها و فریزهای تجازی ترکیبی بطور تخمینی سالانه 85 تراوات در ساعت برق مصرف می‌کنند که برابر با انرژی مورد نیاز برای تامین نیروی 20 میلیون خانه است.

این محصول مدعی است که در مقایسه با چیلرهای نوشیدنی جلو باز استاندارد می‌تواند بیش از 80 درصد و خنک‌سازهای درب شیشه‌ای تا 45 درصد در انرژی صرفه‌جویی کند.

پیش از این تلاش‌هایی برای دستیابی به خنک‌سازی سریع نوشیدنی انجام شده بود اما مشکل تنها در زمانی بود که امکان خنک کردن موثر مایع در آن وجود داشت. اگر سردسازی بسیار سریع انجام بگیرد، لایه‌های خارجی مایع پیش از مایع داخلی یخ بسته و شکل برفکی به خود می‌گیرد.

این دستگاه از فناوری جدید V-Tex استفاده کرده که نوشیدنی را با سرعت خاص چرخانده تا گرداب رانین ایجاد کند.

این کار به گفته سازندگان، نوشیدنی‌های گازدارا را ترکیب کرده اما از بیرون ریختن گاز آنها در زمان باز کردن قوطی خودداری می‌کند.

اگرچه این مخزن سردساز به عنوان یک واحد ایستای تک طراحی شده اما همچنین می‌توان آنرا در چیلرهای خودکار کنونی ادغام کرد.

بر اساس برآوردهای سازندگان، میانگین صرفه‌جویی در هزینه‌های برق با استفاده از این محصول جدید سالانه 700 پوند خواهد بود.

کد خبر 25399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =