کشاورزی> معاون شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه 170 هزار تن ذرت خوزستان در بورس کالا به قیمت تضمینی به فروش رسید، گفت: 107 میلیارد تومان بابت فروش محصول به کشاورزان پرداخت شد و مابه‌التفاوت نرخ آزاد و تضمینی را باید از دولت بگیرند.


عباس والوزی معاون شرکت پشتیبانی امور دام در مورد خرید ذرت به قیمت تضمینی در بورس، گفت: براساس مصوبه هیات دولت مقرر شد، امسال در دو استان خوزستان و کرمانشاه قیمت تضمینی ذرت به صورت پایلوت جایگزین خرید تضمینی محصول ذرت و جو شود.

وی افزود: در مکانیزیم قیمت تضمینی، کشاورز محصولش را در بورس به فروش می‌رساند و مابه‌التفاوت قیمت به فروش رسیده در بورس با نرخ تضمینی محصول را از دولت دریافت می‌کند.

والوزی با بیان اینکه امسال در خوزستان 170 هزار تن ذرت در بورس به فروش رفت، اظهار داشت: هر کشاورز (فروشنده) پس از فروش محصول خود در بورس در کمترین زمان ممکن یک یا دو روز بعد از فروش محصول پولش را دریافت می‌کند و مابه‌التفاوت قیمت تضمینی با نرخ تضمینی را باید از دولت دریافت کند.

معاون شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: کیفیت محصول عرضه شده به بورس توسط شرکت پشتیبانی امور دام سنجیده می‌شود و اگر محصول دارای شرایط کیفی نباشد، از کشاورز تحویل گرفته نمی‌شود.

وی بیان داشت: پس از تحویل محصول، ذرت در انبارهای استاندارد شرکت بورس که از قبل برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند نگهداری می‌شود و پس از عرضه محصول در بورس و برنده شدن و به فروش رفتن آن، خریدار محصول را از انبار تحویل می‌گیرد.

والوزی نرخ تضمینی ذرت را در سال جاری 960 تومان عنوان کرد و گفت: بطور میانگین هر کیلو ذرت با قیمت 630 تومان در بورس به فروش رفت.

وی بیان داشت: ارزش ذرت خریداری شده در بورس معادل 163 میلیارد تومان است و از این مبلغ کشاورزان 107 میلیارد تومان آن را از خریداران دریافت کرده‌اند.

والوزی گف: اما حدود یک سوم 163 میلیارد تومان یعنی 56 میلیارد تومان را دولت باید به کشاورزان به عنوان مابه‌التفاوت قیمت تضمینی با نرخ تضمینی پرداخت کند.  

معاون شرکت پشتیبانی امور دام، گفت: فروش محصولات کشاورزان در بورس موجب می‌شود تا کشاورزان در کمترین زمان ممکن پول فروش محصولاتشان را به دست آوردند در حالی که در فروش محصول به نرخ تضمینی به دولت حداقل 3 یا 4 ماه طول می‌کشد که کشاورز به پولشان برسند.

وی به مزایای عرضه محصولات کشاورزی در بورس برای دولت اشاره کرد و گفت: هزینه‌های دولت از جمله هزینه انبارداری، حمل و نقل کاهش می‌یابد و محصول با شرایط کیفی بهتر به مصرف‌کننده می‌رسد.

والوزی با تأکید بر اینکه با توجه به مزایای قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس برای دولت و کشاورز، باید فروش محصولات در بورس گسترش یابد، گفت: امسال علاوه بر خوزستان، جو در استان کرمانشاه به صورت قیمت تضمینی در بورس عرضه شد، اما از آنجا که این اقدام تقریبا با پایان فصل برداشت محصول صورت گرفت، مقدار کمی و در حدود 300 تن جو در بورس به فروش رفت.

براساس این گزارش: قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در تاریخ 89.5.6 تصویب شد و طی آن مقرر شد: «از تاریخ تصویب این قانون، علاوه بر اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، در قالب بودجه‌های سنواتی و اعتبار مصوب، سیاست قیمت تضمینی نیز برقرار شود.

براین اساس، تولید‌کنندگان محصولات کشاورزی می‌توانند محصولات خود را در بازار بورس تخصصی کالای کشاورزی عرضه کنند، در صورت کاهش قیمت بورس نسبت به قیمت تضمینی اعلام شده شده از سوی دولت، مابه‌التفاوت آن توسط دولت به تولید‌کنندگان پرداخت می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است هر ساله متناسب با شرایط تولید و بازار، محصولات تحت سیاست خرید و قیمت تضمینی را انتخاب و اعلام کند.»

منبع:فارس
کد خبر 25bd0377486b4f469d4cbfada06d9f8b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =