با تصویب هیانت وزیران یک میلیارد و 750 میلیون دلار در قالب تسهیلات سرمایه در گردش به شکل ارزی با معرفی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار واحدهای تولیدی بخش غیر دولتی قرار می‌گیرد تا در جهت استمرار و افزایش تولید پروتئین دامی هزینه شود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با موافقت دولت و در راستای حمایت از تولید و سرمایه و کار ایرانی، معادل سه میلیارد و 500 میلیون دلار در قالب تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بخش غیردولتی و شرکتهای دانش‌بنیان اعطاء می‌شود.

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و با هماهنگی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد ایران و به استناد تبصره(2) بند(8) قانون بودجه سال 1392 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یاد شده را تصویب کرد.

بر این اساس، واحدهای تولیدی غیر دولتی صنعتی، معدنی، دام و طیور، دامپزشکی، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان دارای مجوز رسمی از مراجع ذی ربط و پروانه بهره برداری از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری و یا دارای جواز تاسیس در مرحله تولید آزمایشی می توانند از تسهیلات این آیین نامه استفاده کنند.

همچنین بانک های صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران در صورت توافق واحد تولیدی می توانند ارز تخصیصی به واحد تولیدی را به اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای وکالت از واحد تولیدی با تایید دستگاه اجرایی از محل تسهیلات این آیین نامه پرداخت کنند.

بر اساس این مصوبه، واحدهای تولیدی که در راستای بازسازی و نوسازی تجهیزات با هدف کاهش مصرف انرژی، تولید کیفی و مبتنی بر فناوری های نوین، توسعه واحدهای تحقیق و توسعه و ایجاد آزمایشگاه ها با هدف ارتقای کیفی فعالیت می کنند، با تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران در اولویت استفاده از تسهیلات این آیین نامه قرار دارند.

همچنین دولت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مجاز کرده است در صورت تامین منابع؛ معادل مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون(3.500.000.000) دلار در بانک های صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران سپرده گذاری کند.

بر این اساس، معادل مبلغ یک میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون (1.750.000.000) دلار در قالب تسهیلات سرمایه در گردش به شکل ارزی با معرفی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار واحدهای تولیدی بخش غیر دولتی قرار می گیرد تا در جهت استمرار و افزایش تولید پروتئین دامی هزینه شود.

بر اساس این مصوبه، نرخ سود تسهیلات و وجه التزام آن توسط بانک مرکزی و در زمان سپرده گذاری به بانک های صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران ابلاغ می‌شود.

همچنین استفاده از تسهیلات این آیین نامه با معرفی دستگاه اجرایی و با رعایت قوانین و مقررات مربوط خواهد بود و بانک های صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران موظف هستند ماهیانه گزارش عملکرد اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی موضوع این آیین نامه را برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کنند.

این مصوبه مورخ 1392.9.19 از سوی اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - برای اجرا ابلاغ شده است.

کد خبر 26417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =