یارانه 300 میلیارد تومانی شیر که از آذر امسال در دولت تصویب شد هنوز پرداخت نشده و حاشیه‌های فراوانی از دو مرحله‌ای شدن پرداخت تا دادن یارانه به دامداران استان‌هایی که مشمول آن نمی‌شوند را به همراه آورده است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از حذف نرخ ارز مرجع از واردات خوراک دام که حدود 70 درصد قیمت فرآورده‌های دامی را دربر می‌گیرد، مقرر شد بر اساس دستور رییس‌جمهور یارانه برای جلوگیری از افزایش قیمت این فرآورده‌ها اختصاص یابد چون گران شدن این محصولات دقیقا برابر بود با کاهش مصرف سرانه آنها که طی سال‌های اخیر هم روندی کاهشی داشته است.

بنابراین پرداخت یارانه 300 میلیارد تومانی برای شیر خام در هیات دولت تصویب و پیشنهادات و توصیه‌های فراوانی برای چگونگی پرداخت آن به دامداران مطرح شد اما نهایتا دولت این اعتبار را به وزارت تجارت برای پرداخت به دامداران ابلاغ کرد که البته از زمان ابلاغ تاکنون فقط فهرست دامدارانی که شیرخام به کارخانه‌های لبنی تحویل داده‌اند آماده شده است.

یکی دیگر از حاشیه‌های یارانه، قسطی و دو مرحله‌ای شدن پرداخت آن است که براساس تصمیم‌گیری مسئولان مقرر شده 150 میلیارد تومان آن در مرحله اول و مابقی در مرحله دوم پرداخت شود.

البته در نامه‌نگاری‌ها و مکاتبات مسئولان وزارت تجارت مشکلات دیگری به چشم می‌خورد و آن این‌که جدول تسهیم یارانه شیر که هر 32 استان را در خود جای داده است مورد اعتراض اتحادیه مرکزی دامداران به عنوان یکی از امضا کنندگان تفاهم‌نامه شیر با شرکت پشتیبانی امور دام و صنایع لبنی قرار گرفت.

به گفته مدیر عامل اتحادیه دامداران برخی استان‌ها از جمله بوشهر‌، بندرعباس و ... در این تفاهم‌نامه، مشارکتی نداشتند و یارانه 300 میلیارد تومانی شیر باید به دامدارانی شود که در قالب این تفاهم‌نامه محصول خود را به کارخانه‌های لبنی تحویل داده‌اند.

گرچه با توجه به قرار داشتن در آستانه سال نو و گذشتن بیش از سه ماه از مصوبه دولت، باید هر چه سریع‌تر یارانه شیر پرداخت شود اما چگونگی پرداخت آن نیز از نظر کمی و کیفی مهم‌تر از سریع‌تر پرداخت کردن آن است چراکه به عنوان مثال برخی دامداران محصول خود را به جمع‌آوری‌کنندگان شیر در مناطق روستایی تحویل می‌دهند در حالی که مشخص نیست این یارانه چگونه می‌خواهد به این تولیدکنندگان در مناطق دور افتاده برسد.

جدول تسهیم یارانه شیر در استان‌هادستور دو مرحله‌ای شدن پرداخت یارانهچگونگی پرداخت یارانه شیر

کد خبر 28034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =