دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: وزارت کشاورزی برخلاف قانون، اعتبار 50 میلیارد تومانی مصوب ستاد تنظیم بازار را که باید به صورت تنخواه در صنعت طیور هزینه می‌شد را صرف خرید پرتقال شب عید کرد که هیچ فایده‌ای نداشت و در بازار به کیلویی 10 هزار تومان رسید.

فرزاد طلاکش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: مرغداران در سال گذشته تولید همراه با زیان را پشت سر گذاشتند که چالش‌های مختلفی از جمله عدم کنترل تولید و جوجه‌ریزی بیش از حد داشتند که همین سبب می شود تا در شهریور سال جاری بازار تخم مرغ همواره نامتعادل شود.

وی افزود: در حال حاضر و پس از نیمه فروردین ماه نرخ خرید هر کیلوگرم تخم مرغ از تولیدکنندگان درب مرغداری حدود 2300 تومان است که نسبت به میانگین فروش این محصول در اسفند ماه مجددا 1100 تومان کاهش یافته است.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار با اشاره به کاهش مجدد قیمت تخم مرغ خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای ساماندهی وضعیت مرغداران و جلوگیری از ادامه ضرر و زیان آن‌ها پیشنهاد اختصاص اعتباری برای سرمایه در گردش این صنعت در نظر گرفته شد و در 25 اسفند ماه سال گذشته اعتباری حدود 50 میلیارد تومان به تصویب ستاد تنظیم بازار رسید تا در صنعت طیور به صورت تنخواه گردشی هزینه شود.

طلاکش ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی برخلاف قانون، این اعتبار 50 میلیارد تومانی مصوب را صرف خرید پرتقال شب عید کرد که هیچ فایده‌ای نداشت و در بازار به کیلویی 10 هزار تومان رسید.

وی اعلام کرد:‌ در حال حاضر که هر کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکنندگان 4100 تومان تمام می شود و آن‌ها نهایتا محصول‌شان را کیلویی 2300 تومان درب مرغداری می فروشند. وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام باید به عنوان متولیان حمایت از مرغداران به بازار تخم مرغ ورود کنند و نسبت به خرید تضمینی و جمع‌آوری بخشی از تخم مرغ مازاد در بازار اقدام کنند.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: قیمت تخم مرغ زمانی در بازار به ثبات می رسد که بتوانیم قیمت آن را روی هر عدد تخم مرغ عرضه شده به بازار حک کنیم.

به گفته طلاکش این تصمیم که در سال گذشته به وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار پیشنهاد شد و بالاخره در اواخر سال گذشته در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار به تایید رسید تا در دستور کار تصویب ستاد تنظیم بازار قرار گیرد.
کد خبر 517bcb1574cc4f6cbd0295120899733b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =