صادرات روغن سویای هند به دلیل قیمت بالای کنجاله سویا که تقاضای خریداران آسیایی را کاهش داد، 44.3 درصد در سال مالی 2015-2014 کاهش یافت که سومین کاهش سال متوالی بود.

به گزارش ایسنا، آمار انجمن تولیدکنندگان عصاره هند نشان داد صادرات کنجاله سویا از سوی این کشور در سال مالی منتهی به 31 مارس، حدود سه چهارم کاهش یافت و در عمده کاهش فروش روغن سویا سهیم شد.

مقامات این صنعت در ژانویه هشدار داده بودند میزان صادرات پس از تسهیل تحریم‌های ایران که به این کشور امکان داده از تامین کنندگان آمریکای لاتین نیازش را با قیمت کمتری تامین کند، ممکن است به حدود 800 هزار تن کاهش پیدا کند که پایین‌ترین سطح در 26 سال گذشته خواهد بود.

بی وی مهتا، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان عصاره هند اظهار کرد: فروش روغن سویا به ژاپن، ایران، اندونزی، تایوان و ویتنام به دلیل عرضه ارزان‌تر از مبداهای صادراتی دیگر مانند چین و آرژانتین کاهش یافت.

انتظار می‌رود فروش کمتر کنجاله هندی ممکن است از معاملات کنجاله شیکاگو که امسال تقریبا هفت درصد نزول کرده است، پشتیبانی کند و از سوی دیگر تقاضای داخلی ضعیف ممکن است رشد قیمت‌های داخلی سویا را محدود کند.

دانه روغنی سویا برای تولید روغن خوراکی و علوفه دامی آسیاب می‌شود.

در حال حاضر قیمت هر تن کنجاله سویای هندی برای تحویل در عرشه 530 دلار است در حالیکه محصول برزیل و آرژانتین 40 تا 50 دلار ارزان‌تر است.

سال گذشته ایران، فرانسه و میانمار بزرگترین بازارهای فروش کنجاله سویای هندی بودند.

هند با سود بردن از محدودیت تجارت به دلار که به دلیل تشدید تحریم‌های غربی برای ایران پیش آمد، انحصاری را در تجارت کنجاله با ایران ایجاد کرده و قیمت‌های بالاتری را طلب می‌کرد.

این کشور با استفاده از مکانیسم پرداخت به روپیه، بدهی نفتی خود به ایران را به روپیه پرداخت می‌کرد و ایران از این پول برای خرید کالاهایی مانند کنجاله از هند استفاده می‌کرد اما پس از توافق هسته ای مقدماتی که نوامبر سال 2013 میان ایران و کشورهای غربی امضا شد، شماری از تحریم‌های تجاری علیه ایران به تعلیق درآمد و انحصار فروش کنجاله هند به ایران شکسته شد.

بر اساس گزارش رویترز، برخلاف فروش کنجاله سویا، صادرات کنجاله کلزای هند در سال مالی 2015-2016 با خرید بزرگ از سوی کره جنوبی و تایلند که ممنوعیت چین برای واردات هندی را جبران کرد، به میزان 16.5 درصد رشد کرد و به 1.1 میلیون تن رسید.

چین که دومین مشتری بزرگ کنجاله کلزای هند بود، واردات از این کشور را در سال 2012 پس از کشف یک ماده شیمیایی خطرناک در محموله‌های وارداتی ممنوع کرد.
کد خبر 7f0de26ef25d44b095146e79a00fdb7d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =