کشاورزی> معاون اول رییس جمهور جهت گیری کلی دولت را حمایت از توسعه علوم و دانش های نوین اعلام کرد و گفت: ‌دولت از توسعه شاخه‌های مختلف علمی از جمله بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک مشروط بر دقت نظر و کنترل آثار منفی احتمالی آن حمایت می کند.

 به فاصله چند روز از انتشار اخبار و یادداشت هایی پیرامون اهمیت توجه به فناوری محصولات کشاورزی تراریخته و لزوم تعیین سرونوشت قانون ایمکین زیستی، دکتر اسحاق جهانگیری شامگاه دیروز در جلسه شورای ملی ایمنی زیستی اظهار داشت: به دلیل آنکه ممکن است برخی علوم جدید با اثرات منفی احتمالی همراه باشند، نمی‌توان مانع توسعه علم شد، بلکه باید موارد منفی را مدنظر و تحت کنترل قرار داد تا از فواید و اثرات مثبت استفاده شده و جلوی آثار منفی احتمالی گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت قصد ندارد اختیارات قانونی دستگاه‌های اجرایی را محدود کند، تصریح کرد: چنانچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست تشخیص دهند که برخی برنامه ها ممکن است برای سلامت جامعه خطر آفرین باشند، قطعاً از اختیارات قانونی خود برای جلوگیری از آن استفاده خواهند کرد.

وی افزود: وظیفه طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست این است که آثار منفی طرح‌ها و برنامه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهد و مردم نیز اطمینان دارند که این سازمان از آثار مخرب احتمالی برنامه‌ها و پروژه‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

جهانگیری همچنین وظیفه دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را وظیفه‌ای پراهمیت و خطیر برشمرد و افزود: این دبیرخانه باید در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم نقش مهمی ایفا کند و علاوه بر آن، عملکرد دستگاه‌های مختلف در زمینه ایمنی زیستی را نیز پیگیری کرده و با آنان تعامل نزدیک داشته باشد.

در این جلسه دبیر شورای ملی ایمنی زیستی گزارشی از جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های مرتبط ارایه و توضیحاتی در ارتباط با مشکلات موجود بر سر راه اجرای قانون ایمنی زیستی مطرح کرد.

در این نشست که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، آیین نامه اجرایی موضوع بند ب ماده 7 قانون ایمنی زیستی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از طرح نظرات و دیدگاههای حاضرین در جلسه، این آیین نامه که در ارتباط با شرایط بسته بندی، برچسب گذاری و حمل و نقل موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی است، به تصویب رسید.

در ادامه این جلسه بهزاد قره‌یاضی مرجع ملی‌ ایمنی زیستی، گزارشی از وضعیت جهانی محصولات تراریخته و تعداد کشورهای فعال در این زمینه را ارائه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص دستاوردهای هیات اعزامی ایران در هفتمین اجلاس بین المللی متعاهدین ایمنی زیستی کارتاهنا در کره جنوبی پرداخت.

وی از همه دستگاه های مرتبط درخواست کرد که در تکمیل سومین گزارش ملی ایمنی زیستی کشور مشارکت کنند تا گزارش جامعی در این زمینه به مراجع علمی جهان ارائه شود.

منبع:ایانا
کد خبر 95f5004e941d4c5cb3c72ab694870932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =