۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۶
کشاورزی> در حالی که نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه به ۱۴ درصد رسیده این احتمال قوت گرفته است که ترکیه به زودی شروع به خرید سیب زمینی ارزان قیمت از ایران خواهد کرد.


به گزارش پایگاه خبری تودی زمان، پس از آنکه وزیر اقتصاد ترکیه اعلام کرد به دلیل بالا رفتن قیمت برخی مواد غذایی، احتمالا این کالاها وارد خواهد شد، این احتمال قوت گرفته که ترکیه به زودی شروع به خرید سیب زمینی ارزان قیمت از ایران خواهد کرد.
بر این اساس، سیب زمینی به قیمت کیلویی 60 قروش، احتمالا از ایران وارد خواهد شد و در بازار ترکیه به قیمت 1.5 لیره به فروش خواهد رفت. این در حالی است که قیمت سیب زمینی در ترکیه از آغاز سال 2014 تاکنون بیش از 3 برابر شده و به 5 لیره در هر کیلو رسیده است.
هرچند نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه گفت سیب زمینی در فهرست کالاهایی است که ممکن است وارد شود، اما وی افزود، این موضوع هنوز قطعی نشده است. «در حال حاضر 4.5 تا 5 میلیون تن سیب زمینی داریم و این رقم بیش از میزان مصرف است.»
زیبکچی افزود، تورم 14 درصدی قیمت مواد غذایی به دلیل اقدامات محتکران بوده و من پیش بینی می کنم که این رقم کاهش یابد. وی در عین حال اضافه کرد، دولت می تواند گام هایی برای کاهش تورم بردارد، از جمله برداشتن محدودیت های واردات در زمینه مواد غذایی خاص. «اگر اجازه واردات داده شود... این نوع تصمیمات می تواند بدون آسیب زدن به تولید کنندگان داخلی اتخاذ شود... (اما) ما اجازه واردات گندم، جو، گوشت یا مواد غذایی فرآوری شده را نخواهیم داد و نیازی هم به این محصولات نداریم. مقدار محصول امسال گندم ما حداقل 5 میلیون تن بیش از نیازمان است.»
نرخ تورم ماه گذشته ترکیه که از سوی انستیتوی آمار این کشور (تورک ست) منتشر شد، 7.9 درصد نسبت به سال گذشته بود که بیش از حد پیش بینی بود.
بانک مرکزی ترکیه وضعیت بد آب و هوا را عامل اصلی نرخ تورم بالای مواد غذایی اعلام کرده است.


منبع:تسنیم
کد خبر aec1544ae5e14f5cadb593661442db3a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =