رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی در ۷ ماه نخست سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ افزایش داشته است، گفت: صادرات از لحاظ ارزش ۲۸ درصد و از نظر وزن ۲۵ درصد رشد داشته است.


سید رضا نورانی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد حجم صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری گفت: صادرات محصولات کشاورزی در 7 ماه ابتدای امسال حدود 2 میلیارد و 37 میلیون دلار و وزن 2 میلیون و 77 هزار تن بوده است.

وی افزود: صادرات محصولات کشاورزی در مقایسه با سال 1392 از نظر ارزشی حدود 28 درصد و از نظر وزنی حدود 25 درصد افزایش داشته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: از این میزان یک میلیون و 97 هزار تن به ارزش 620 میلیون دلار به صادرات میوه و تره‌بار ، سبزی و صیفی و گل گیاه اختصاص داشته که از از نظر ارزشی حدود 58 درصد و از نظر وزنی حدود 32 درصد نسبت به 7 ماه سال 92 رشد داشته است.

نورانی تصریح کرد: صادرات میوه و تره‌بار و گل از نظر وزنی حدود 50 درصد و از نظر ارزشی حدود 30 درصد از کل گروه کالا‌های کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این مقدار صادرات نسبت به توانمندی‌های موجود در عرصه تولید محصولات کشاورزی کم بوده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: اگر دولت زیرساخت‌های صادراتی و مشکلات پیش روی صادرات را بردارد جهش در صادرات دور از دسترس نیست.

نورانی اظهار داشت: میزان صادرات در گروه کالایی کشاورزی کشمش و آبزیان کاهش داشته و در محصولاتی مانند خرما، چای، میوه و تره‌بار و غیره افزایش داشتیم.

وی افزود: سهم گروه کالایی محصولات کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی حدود 10 درصد و میانگین ارزش صادرات گروه کالای کشاورزی در طول این هفت ماه هر تن هزار دلار بوده که در مقایسه با قیمت جهانی نفت صادرات هر بشکه محصولات کشاورزی نزدیک به سه برابر یک بشکه نفت ارز‌آوری دارد.

نورانی افزایش صادرات محصولات کشاورزی را نسبت به سال 92 مورد اشاره قرار داد و گفت: افزاش تولید امسال نسبت به سال گذشته بهتر بوده و وقتی میزان تولید افزایش یابد قیمت داخلی محصولات کاهش می‌یابد و قیمت تمام شده قابل رقابت با قیمت‌های جهانی می‌شود.

وی افزود: محصولات کشاورزی ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای خاور‌دور و کشورهای سی آی اس (روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ...)  و مقدار کمی هم به اروپا و آمریکا  صادر می‌شود.

منبع:فارس
کد خبر d523c7c0b9204db2bfa274498a09c0b8

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =