کشاورزی> مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح افزایش تولید دانه های روغنی، گفت: قیمت خرید تضمینی کلزا در سال95-94 نسبت به سال قبل 15 درصد افزایش یافته و انتظار می رود کشاورزان رغبت بیشتری به کشت این محصول پیدا کنند.

علیرضا مهاجر در حاشیه بازدید از مزارع کلزا در مرودشت از توابع فارس در جمع خبرنگاران، افزود: شرکت بازرگانی دولتی ایران این محصول را از کشاورزان به قیمت 25 هزار و 300 ریال خریداری و سه روز پس از تحویل محصول، وجه آن را به بهره برداران پرداخت می کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا از واردات بی رویه روغن خارجی جلوگیری می کند و ارزش افزوده این محصول در کشور صرف خواهد شد.

مهاجر بیان داشت: کلزا سازگاری زیادی برای کشت در اقلیم های مختلف به ویژه مناطق کم آب دارد و به همین سبب در جایگزینی کشت هایی که به آب زیاد نیاز دارند، موثر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: امسال دو هزار و 40 تن کلزا از کشاورزان این استان خریداری شد که پیش بینی می شود با اعلام به موقع نرخ تضمینی خرید کلزا و افزایش آن، کشاورزان رغبت بیشتری به کشت این محصول نشان دهند.

محمد مهدی قاسمی بیان داشت: برای توسعه کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا در استان فارس، برنامه ریزی های لازم انجام شده و امید است که با همکاری کشاورزان گام موثری در این زمینه برداشته شود.

وی ادامه داد: امسال سهمیه استان فارس برای کشت کلزا 20 هزار هکتار است و تا کنون در مناطق سردسیری دو هزار هکتار کشت و در مناطق گرمسیری هم کشت کلزا به تازگی آغاز شده است.

قاسمی افزود: دولت با امکان بهره وری از فناوری های نوین، تامین ارقام بذرجدید و تغییر روش آبیاری درصدد حمایت از کشاورزان و ایجاد اقتصاد پایدار در این بخش است .

وی اظهار کرد: در سال زراعی پیش رو همه هزینه تولید این محصول به صورت امانی انجام می شود و بهره برداران برای استفاده از تسهیلات می توانند به مراکز خدمات سراسر استان فارس مراجعه کنند.

قاسمی گفت: با توجه به اهمیت این محصول ارقام هیبرید فرانسوی کلزا تهیه شده و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

منبع:ایرنا
کد خبر e8a99fa2c7e447c0a7762bd633cb09f1

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =