کشاورزی> رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: در فضای پسابرجام افزایش کیفیت و کاهش قیمت دو شرط اساسی برای ورود به بازار‌های جهانی است، چراکه قدرت رقابت و حضور در این بازارها وابسته به این عوامل است.

احمد کبیری اظهار کرد: گرچه آثار تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در بخش کشاورزی کمتر از دیگر بخش‌ها بود و در اوج تحریم‌ها بخش کشاورزی در کشور با رشد و توسعه همراه بوده است اما در دوران پساتحریم می‌توان امیدوار بود که نهاده‌های کشاورزی با کیفیت‌تر و تکنولوژی‌های روز در بخش کشاورزی قابلیت دسترسی برای ایران پیدا خواهند کرد.

وی افزود: بخش کشاورزی و توسعه آن بیشتر متکی به فضای مدیریت داخلی است و باید به گونه‌ای حرکت کنیم که سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تقویت شود.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان این‌که در دوران پساتحریم باید به دنبال افزایش کیفیت و راندمان تولید به جای افزایش کمی تولید محصولات کشاورزی باشیم، ادامه داد: پساتحریم می‌تواند بازار‌های دیگری را برای محصولات کشاورزی به غیر از بازار داخلی باز می‌کند و در این راستا برای افزایش صادرات درآمدزایی و بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی باید به دنبال افزایش کیفیت و استاندارد‌های تولید محصولات کشاورزی باشیم.

کبیری تاکید کرد: این‌که بازار‌های دنیا به روی محصولات کشاورزی باز شوند کافی نیست بلکه باید تولید داخلی به گونه‌ای انجام شود که از نظر کیفیت و قیمت قابلیت حضور و رقابت با نمونه‌های مشابه خود در این بازارها را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در بین نهاده‌های مورد نیاز برای بخش کشاورزی نهاده‌ای به نام دانش از اهمیت بالایی برخوردار است که نیاز داریم در بخش کشاورزی، ضریب نفوذ دانش را افزایش دهیم که می‌توان امیدوار بود از فضای پساتحریم می‌توان چنین استفاده و بهره‌ای را برد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به سفر وزیر جهاد کشاورزی به همراه هیات دولت به ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و گفت: در زمینی اخذ تکنولوژی‌های جدید می‌توان همکاری‌های ایران را با کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه افزایش داد، چرا که به عنوان مثال ایتالیایی‌ها در تکنولوژی ماشین‌آلات باغی حرف اول را می‌زنند؛ بنابراین در این راستا امیدواریم پسابرجام و فضای بین‌المللی ایجاد شده بتواند به نفع بخش کشاورزی و کشاورزان ایرانی تمام شود.

منبع:ایسنا
کد خبر ebd816764d804565a2a314415e6cc258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =