صنایع غذایی > اقتصاد غذا - نائب رئیس اتاق ایران از رسیدگی به درخواست وزارت جهاد کشاورزی در مورد دریافت مابه التفاوت از واردات سه قلم کالای روغن، برنج و شکر در نشست کمیسیون شورای اقتصاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا (فودپرس) به نقل از اتاق بازرگانی ایران، پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران در رابطه با درخواست وزارت کشاورزی مبنی بر دریافت مابه التفاوت از واردات روغن خام پالم، برنج و شکر خام در جلسه کمیسیون شورای اقتصاد توضیح داد: بر اساس این پیشنهاد مصوب شد که مبلغ 3 هزار و 500 ریال بابت هر کیلو روغن پالم، 5 هزار ریال بابت واردات هر کیلو برنج و 4 هزار و 600 ریال نیز بابت واردات هر کیلو شکر خام به عنوان عوارض دریافت شود.
بر اساس اظهارات وی مقرر شد، این مبالغ برای جبران ضرر و زیان کارخانه های تولید قند و شکر (چغندری) ناشی از تفاوت قیمت مصوب و بهای تمام شده و برای حمایت از تولید پرمحصول برنج داخلی، صرف شود.
نائب رئیس اتاق ایران با اعلام این مطلب که پیشنهادهای مذکور به تصویب اعضای کمیسیون رسید و مواردی هم به درخواست اتاق اضافه شد، تصریح کرد: اتاق درخواست کرد که زمان اجرای مصوبات دو هفته پس از تصویب و ابلاغ مصوبه از سوی شورای اقتصاد تعیین شود. با توجه به اینکه این شورا زودتر از دو هفته آینده تشکیل جلسه نمی دهد، بنابراین واردکنندگان از الان تا 20 الی 25 روز دیگر فرصت دارند برای اعمال عوارض آماده شوند.
سلطانی ادامه داد: درخواست دیگر اتاق در مورد مدت اجرای این مصوبه بود که بر اساس آن خواستیم، تنها تا پایان سال جاری این قانون اجرا شود.
وی در ادامه تصریح کرد: طبق قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار باید بین ابلاغ مصوبه و اجرای آن، زمان مشخصی در نظر گرفته شود. در این جلسه درخواست ما فرصت 40 روزه بود که مورد توافق قرار نگرفت و با دو هفته موافقت شد.
نائب رئیس اتاق ایران، شفافیت و پیش بینی پذیری قوانین را از لازمه های تجارت موفق در کشور دانست و اعلام کرد: باید رویکر دولت از ابتدای سال نسبت به واردات محصولات کشاورزی مشخص باشد، بدین ترتیب اتاق ایران درخواست کرد که برای دریافت عوارض از واردات محصولات کشاورزی در انتهای هر سال موضوع در کمیسیون ماده یک مقررات صادارت و واردات مطرح و در مورد تغییر حقوق ورودی کالاهای مورد نظر تصمیم گیری شود.کد خبر 1257e7088d434e4aa290f862498d28bb

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =